Politika

Çavuşoğlu: Yunanistan'la tüm meseleleri görüşmeye hazırız

5 gün önce

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ocak ayı itibariyle Yunanistan'la istikşafi görüşmelerin başlatılmasına hazır olduklarını açıkladı.

KKTC'de mevkidaşı Ertuğruloğlu ile basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Basın mensuplarının Yunanistan-Türkiye ilişkilerine yönelik sorusunu yanıtladı.

 

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

"İstikşafi görüşmelerin gündemi belli. Daha önce 60 tur ne görüştüysek bundan sonraki süreçte de bunu görüşeceğiz. Yunanistan 11 Ocak'tan sonra görüşmelere başlayabileceğini söylemişti. Bugün 11 Ocak. Bugün itibariyle Ocak ayı içinde ilk toplantısı gerçekleştirilmek üzere Yunanistan'ı istikşafi görüşmeleri başlatmaya davet ediyoruz. Ev sahibi biziz, tarihini Yunanistan'daki muhattaplarla beraber belirleyeceğiz. "

 

"İki devletli bir çözüm olması gerekiyor. Bunu bütün kesimlere anlatmalıyız. Son günlerde Avrupa’ya yaptığım seyahatlerde de, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in gerçekleştirdiği görüşmede de bu konu gündeme geldi. İki devletin çözümün neden olması gerektiğini tüm tezlerimizle beraber anlatacağız."

 

"Doğu Akdeniz konferansına KKTC katılmazsa Güney Kıbrıs’ın da katılmasına izin vermeyiz."

 

"Kapalı Maraş’ın açılması sürüyor. Önce kamusal alanlar açılmaya başlandı."İlgili konular

meziyet

Mavi vatan ve Türkiye’nin, Akdenizde kaybolan hakları

2 gün önce

Akdenizde, uzun süredir, Yunanistan ve Türkiye arasında devam eden deniz sınırı anlaşmazlığından dolayı oluşan diplomatik ve askeri gerginlik yerini uzlaşıya bırakacak gibi....Devamını oku
kimlik

Emniyet Genel Müdürlüğü uyardı: Eski kimlikle yurtdışı çıkışları sonlanacak

1 hafta önce

Emniyet Genel Müdürlüğü, eski tip kimlikler güvenlik zafiyeti oluşturduğu için yurtdışı çıkış işleminde geçersiz olacak. Özellikle 30 Haziran tarihinden itibaren eski tip kimliklerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'ye çıkış yapılamayacağı duyuruldu....Devamını oku