Politika

Çavuşoğlu'ndan Rus oligarklara davet: İşlerini Türkiye’de yapabilirler

10 ay önce

Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar'da yaptığı konuşmasında, Rus oligarkların yasadışı faaliyetlerde bulunmadıkları sürece Türkiye'ye gelebileceklerini ve burada işlerini yapabileceklerini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde bir ay geride kalırken, Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan etkilenen Rus oligarklar, farklı ülkelerde varlıklarını sürdürmeye ve servetlerini ayakta tutmaya çalışıyor. Bunun için farklı yöntemlere başvuran ve yaptırım uygulamayan ülkeleri tercih eden Rus oligarklara bir teklif de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi.

 

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Doha Forumu’nda konuşan Çavuşoğlu, kendisine yöneltilen “Batı'nın yaptırım uyguladığı Rus oligarklar Türkiye'ye gelebilir mi?” sorusu üzerine, Rus oligarklarının Türkiye’de hoş karşılandıklarını ancak herhangi bir iş yapabilmek için uluslararası hukuka uymaları gerektiğini söyledi.

 

Çavuşoğlu, “Eğer herhangi bir Rus vatandaşı Türkiye'yi ziyaret etmek isterse elbette yapabilir. Ruslar şu anda turist olarak sorunsuz bir şekilde Türkiye'ye gelebiliyor. Rus oligarkların Türkiye'de yapacağı işlerin uluslararası hukuka bir aykırılığı söz konusu değilse bunu değerlendiririz ancak aksi bir durum ise bu başka bir meseledir” dedi.

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından dünya çapındaki yaptırımlar nedeniyle, birçok uluslararası şirket ve Rus oligarklar Rusya’dan ayrıldı. Oligarkların çoğunun tercihi ise Türkiye oldu.

 

Abramoviç, geçtiğimiz hafta Türkiye’de görüntülenmişti.

 

TÜRKİYE’DE İŞ KURACAK İDDİASI

 

Dün de Reuters, Abramoviç ve diğer Rus oligarkların, Türkiye'nin kendilerine uygulanan yaptırıma katılmadıkları gerekçesiyle Türkiye'ye yatırım yapma fırsatları aradığını öne sürdü. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını eleştiren fakat NATO müttefiklerinin yaptırımlarına katılmayan Türkiye'nin bu sayede yatırım yapmak ve malvarlıklarını korumak için güvenli bir alan oluşturabileceği de öne sürüldü.

 

Reuters'a konuşan ve konuyla ilgili bilgisi olan bir yetkili ise, “Abramoviç ve diğer zengin Ruslar, diğer her yerde yaptırım uygulandığı için Türkiye'ye yatırım yapmaya ilgililer. Burada biraz iş yapmak ve bazı varlıklar satın almak istiyor” dedi.

 

Aynı kaynak Abramoviç'in Türkiye'de bazı varlıkları olduğunu da dile getirirken başka detay paylaşmadı.

 İlgili konular

sarıgül

Mustafa Sarıgül: Bakan Çavuşoğlu’nu tebrik ediyorum

10 ay önce

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kutluyorum, tebrik ediyorum. Bu dış politikanın da devam ettirilmesini diliyorum." diyerek takdirlerini dile getirdi....Devamını oku
Putin ve Zelenski

Kremlin açıkladı: Putin ve Zelenski bir araya mı geliyor?

10 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rus ve Ukraynalı heyetlerin bugün Türkiye’ye gideceklerini belirterek, “Yüz yüze görüşmelere başlanmasına karar verilmesi bile başlı başına önemlidir” dedi....Devamını oku