Gündem

ÇAYKUR, "depolar dolu" diyerek kuru çayı 5 firmaya peşkeş çekmiş

3 gün önce

ÇAYKUR

ÇAYKUR’un özel çay şirketlerine piyasa fiyatı altında çay verdiğini söyleyen CHP’li Bekaroğlu’nun “Kamu 200 milyon lira zarara uğratıldı” iddiasına verilen yanıt, “Depolar dolu, satış bu yüzden” oldu.

ÇAYKUR’un, çay şirketlerine iki yıldır maliyetinin altında yaptığı çay satışıyla kamunun 200 milyon lira zarara uğratıldığını açıklayan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Genel Müdür, depolarının dolu olduğunu söylüyor. Bu yüzden kuru çayı 5 tane özel sektör firmasına peşkeş çekmiş” dedi.

 

ÇAYKUR’da 2020 ve 2021 yıllarında gerçekleştirilen maliyetinin altında kuru çay satışıyla kamunun yaklaşık 200 milyon TL zarara uğratıldığı iddialarına ilişkin konuşan ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ise, “Bu satışı yapmasaydık, depolarda üretilecek çayı koyacak yer bulunamayacağından üreticiden bu yıl yaş çay alamayacaktık” yanıtını vermişti.

 

"İLAVE DEPO YAPILABİLİRDİ"


Alim’in açıklamalarına yanıt veren CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu şu ifadeleri kullandı:

 

“Sözleşme, alıcı firmaya yıl sonuna kadar ÇAYKUR’un depolarını kendi deposu imiş gibi kullanma imkanı tanıyor. Dolayısıyla ÇAYKUR, depolarında yer olmadığı ve bu satışlara rağmen depolar boşalmadığı için yeni ürettiği çayları fabrikaların bahçelerinde bekletmeye devam etmektedir. Ayrıca, depolar yetersiz ise ilave depo yapılabilir. Milletin çayını ihalesiz olarak eşit olmayan koşullarda birkaç kişiye maliyetin altında fiyata satmanın gerekçesi olamaz.”İlgili konular

Ali Babacan

Babacan: Talimatla faiz düşmez

1 gün önce

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Adana'da partisinin Kozan ilçe binasının açılışında konuştu....Devamını oku
özcan

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, toplantıda AKP'li üyelere çay fırlattı

2 ay önce

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bugün (3 Ağustos 2021) toplanan belediye meclisi toplantısında, dilek ve temenni olarak kimseye söz verilmemesi üzerine tepki gösteren AKP'li üyelere, "Sakin olun. İlla Cumhurbaşkanı gibi mi yapayım sizi sakinleştirmek için. Alın size çay" diyerek çay fırlatınca tartışma çıktı....Devamını oku