Son Dakika

Çerkezoğlu hükümete seslendi: İşleri durdurun!

2 yıl önce

Disk

Milyonlarca işçinin salgından korunması için alınması gereken önlemler konusunda hükümete seslenen DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, evde kalmanın tek yolunun işlerin durdurulması olduğunu söyledi. 

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), sosyal medya hesapları üzerinden “İşçiler ve ailelerini gözden çıkararak salgınla mücadele olmaz!” konu başlığı altında basın toplantısı düzenledi. DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, toplantıda yaptığı açıklama ile işçilerin ve ailelerinin koronavirüs (Kovid-19) salgınından korunması için alınması gereken önlemler konusunda hükümete seslendi.

 

Çerkezoğlu, evde kalmanın tek yolunun zorunlu işler dışında diğer işlerin durdurulması olduğunu söyledi. 

 

'SOSYAL BİR MÜCADELE LAZIM'

 

Kovid-19 ile mücadelenin öncelikle bir halk sağlığı mücadelesi olduğunu belirten Çerkezoğlu,  “Öncelik halkın sağlığının korunmasıdır ve en baştan hatırlatmamız gerekirse milyonlarca işçi ve ailesi de halkın büyük kısmını oluşturmaktadır. Ancak başından beri vurguladığımız gibi salgınla mücadele tıbbi olduğu kadar sosyal bir mücadeleyi de gerektiriyor” ifadelerini kullandı. 

 

İŞSİZLİK FELAKETİ 

 

Salgınının öte yandan dünyada ve Türkiye'de milyonlarca çalışanın işini ve gelirini kaybetmesine yol açtığını ifade eden Çerkezoğlu, Türkiye tarihinin en büyük işsizlik felaketi ile yüz yüze olunduğunu kaydetti. 

 

DİSK olarak başından beri yetkilileri uyardıklarını ama yetkilerinin kendilerini dikkate almadıklarını dile getiren Çerkezoğlu, sendika olarak önerdikleri talepleri şu şekilde sıraladı: 

 

“1- İşten çıkarmalar yasaklanmalı

 

2- Zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında ücretli izin uygulanmalı

 

3- Tüm çalışanların gelirleri güvence altına alınmalı

 

4- İşsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı

 

5- Fatura ve kredi borçları ertelenmeli

 

6- En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilmeli.”

 

TEK ÇÖZÜM EVDE KALMAK

 

DİSK Genel Başkanı, Hükümetin salgına karşı etkin önlemler almakta geç kaldığını, bu yüzden geçen her gün tehlikenin büyüdüğünün altını çizdi. Çerkezoğlu, "Salgınla mücadelenin en etkin yolunun evde kalmak ve teması kesmek olduğu artık herkes tarafından biliniyor ve ısrarla söyleniyor. Evde kalmak tek çözüm. Aklın ve bilimin gösterdiği çözüm bu. Kesinlikle evde kalmak! Ancak aklın ve bilimin gösterdiği yol ısrarla takip edilmiyor. Milyonlarca işçi halen işe gitmek zorunda bırakılıyor. Milyonlarca işçi her gün servise biniyor, toplu taşıma kullanıyor. İşyerlerinde diğer işçilerle yan yana çalışıyor, yemekhanelerde yemek yiyor, soyunuyor, giyiniyor. Sonra evine, ailelerinin yanına gidiyor" dedi.

 

EVDE KALMANIN YOLU...

 

Halk sağlığı hizmetlerindeki tüm çalışanlara, sağlık ve belediye çalışanları başta olmak üzere zorunlu olarak çalışan tüm emekçilere ayrımsız olarak, eksiksiz ve nitelikli kişisel koruyucu ekipmanın sağlanması, düzenli test ve sağlık taramasının yapılması gerektiğini vurgulayan Çerkezoğlu, şöyle devam etti: "Bilim evde kalın diyor. Evde kalmanın yegâne yolu zorunlu ve acil işler dışındaki işleri durdurmak ve işten çıkarmaları yasaklamaktır. Ancak maalesef işveren örgütleri bilimin gösterdiği yolu göz ardı ediyor. İnsanlar can derdindeyken, işçiler ve aileleri risk altındayken 'Üretim ve hizmet kapasitemizi koruyarak üretmeye devam edelim' diyorlar. Bu yaklaşım, ölen ölür kalan sağlar bizimdir demekten farklı değildir. Bu zincirlerinden boşalmış kapitalist zihniyeti reddediyoruz." 

 

ATILMASI GEREKEN ADIMLAR 

 

Hükümete seslenen Çerkezoğlu, atılması gereken acil adımları ise şu şekilde sıraladı: 

 

"*Zorunlu ve acil işler dışında mal ve hizmet üretimi salgın süresince durdurulmalı ve yurttaşların böylece evde kalması sağlanmalıdır.

 

* İşten çıkarmalar yasaklanmalı ve tüm çalışanların geliri güvence altına alınmalıdır. Halen işten çıkarılan işçilerin işsizlik sigortasından koşulsuz yaralanması sağlanmalı. İşlerin durmasıyla gelir kaybına uğrayan işçilere kısa çalışma ödeneğinden koşulsuz destek sağlanmalıdır.

 

* Başta büyük kentler olmak üzere etkili bir karantina uygulanmalı

 

* Karantina ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle işini ve gelirini kaybedenlerinin kendilerinin ve ailelerinin geçimi devlet tarafından sağlanmalıdır.

 

* Karantina sürecinde kadına yönelik artan şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkin bir biçimde uygulanmalıdır.

 

* Hanelerin temel tüketim faturaları ve borçları ertelenmelidir.

 

* En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir."

 İlgili konular

ÇAYKUR

630 mevsimlik işçi alımına 39 bin 929 başvuru

7 ay önce

Yaklaşan çay sezonu öncesinde ÇAYKUR, dört ilde istihdam edilmek üzere İŞKUR üzerinden 630 mevsimlik işçi alımı yapacağını duyururken, fabrikalarda çalışmak üzere toplam 39 bin 929 kişi başvuru yaptı....Devamını oku
işçi

Şehir Hastanesi inşaatında çalışan 3 bin işçi maaşlarını alamıyor

9 ay önce

Ankara'da Etlik Şehir Hastanesi'nin inşaatında çalışan 3 bin işçinin aylardır maaşlarını alamadıkları ortaya çıktı....Devamını oku