Dünya

Çevre Bakanı istifa etti

1 ay önce

Çevre Bakanı

Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles, hakkındaki soruşturma henüz devam ederken istifasını açıkladı.

Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles, Brasilia'daki başbakanlık sarayında yaptığı basın açıklamasında "İstifamı başbakana sundum ve kabul edildi" ifadelerini kullandı.

 

Ocak 2019'da göreve başlamayan Salles, Amazon yağmur ormanlarında yaşanan tahribatlar ve çevre koruma programlarında yapılan kesintilerin arkasındaki isim olarak biliniyordu.

 

Salles, kendisinin ve bakanlığındaki üst düzey yetkililerin Amazon odunlarını yasa dışı bir şekilde Avrupa ve ABD'ye götürülmesine yardım ettiği gerekçesiyle geniş kapsamlı bir soruşturma altındaydı. 10 Mayıs tarihinde başlayan soruşturmada, Salles'in hem evi hem de bakanlıktaki ofisine polis baskını düzenlenmişti.

 

10 yetkili görevden uzaklaştırılmıştı


Soruşturma kapsamında ayrıca, Salles'in banka hesaplarına erişim hakkı verildi ve Brezilya çevre koruma ajansı IBAMA başkanı da dahil olmak üzere 10 yetkiliyi görevlerinden uzaklaştırdı.

 

Bakan ise, kendisini 'ekonomik çıkarlar ile Amazon gibi doğal hazineleri koruma ihtiyacı arasında bir denge kurmaya çalıştığını' söyleyerek savunmuştu.

 

Brezilyalı çevre grupları koalisyonu İklim Gözlemevi ise, istifa haberini sevinçle tepki gösterdi. Gözlemevi, Salles'in istifasıyla ilgili olarak "Bunu yazın, sergileyin, sokaklarda yüksek sesle ve net bir şekilde çığlık atın: düştü" ifadelerini kullandı.

 

Greenpeace tarafından yapılan açıklamada da, "Brezilya, kuruma karşı kasıtlı olarak hareket eden ve ülkeye ciddi şekilde zarar veren birine sahip olmaya devam edemez" dedi. Örgüt ayrıca, "Bakanları değiştirmek, Bolsonaro yönetiminin yıkıcı çevre karşıtı gündemini değiştireceğinin garantisi değildir” açıklamasında bulundu.İlgili konular

mhp

MHP'de rahatsızlık yaratan silahlı görüntü, ilçe başkanını istifa ettirdi

1 gün önce

Türkiye'nin kontrolü altında bulunan Suriye’nin El-Bab şehrinden silahlı fotoğraf paylaşarak muhalefet partilerine yönelik ’bölücü’ ve ‘hain’ ifadelerini kullanan MHP Esenler İlçe Başkanı Suat Yılmaz, gelen tepkiler üzerine görevinden istifa etti....Devamını oku
Karamollaoğlu

Karamollaoğlu görevi bırakıyor mu? Partiden açıklama geldi

1 hafta önce

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'nun görevi bırakma kararı aldığı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı....Devamını oku