İnsan Hakları

Cezaevlerinde toplu işkence Meclis gündeminde

4 gün önce

Urfa

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, geçen hafta Şakran, Bakırköy ve Urfa cezaevlerinde yaşanan hak ihlali ve işkence olaylarını Meclis gündemine taşıdı.

Şakran, Bakırköy ve Urfa cezaevlerinde yaşanan hak ihlali ve toplu işkenceyi Meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, Adalet Bakanı’na “Bakanlığınızın koğuşların basılması gibi bir kararı mevcut mu? Mevcutsa gerekçeniz nedir?” diye sordu.

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması talebiyle yazılı soru önergesi veren Sürücü, “Geçtiğimiz hafta, Şakran, Bakırköy ve Şanlıurfa Cezaevlerinde koğuşlara baskınlar düzenlenmiş olup, tutuklu ve hükümlüler ciddi düzeyde darp edilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Önergenin gerekçesinde tutuklu ve hükümlülerin koğuşlarının keyfi olarak değiştirildiğini belirten Sürücü, “En önemlisi de siyasi tutuklu ve hükümlülerin adli tutukluların bulunduğu koğuşlara gönderilmesi, siyasi tutukluların can güvenliklerini de tehlikeye atmaktadır.

 

Cezaevi yönetimleri ise bu uygulamanın tutuklu ve hükümlülere Bakanlığınızın kararı olduğunu açıklamışlardır” diye belirtti.

 

Sürücü, bakan Gül tarafından yanıtlanması talebiyle şu soruları yöneltti:“* Bakanlığınızın koğuşların basılması gibi bir kararı mevcut mu? Mevcutsa gerekçeniz nedir?

* Bakanlığınızın siyasi tutuklu ve hükümlüleri adli suçluların bulunduğu koğuşa yerleştirilmesi gibi bir kararı var mıdır?

* Tutuklu ve hükümlülerin darp edildiği iddiası üzerine bir soruşturma başlatacak mısınız?

* Kamuoyuna bir açıklamada bulunacak mısınız?”İlgili konular

arzunurözkan

Hamile tutuklu Arzu Nur Özkan: Yeter artık bu kadar eziyet!

2 ay önce

Dört aydır tutuklu olan 6 aylık hamile Arzu Nur Özkan, hapiste çok eziyet çektiğini, anlatamayacak birçok sıkıntı yaşadığını söyledi....Devamını oku