Son Dakika

Filistinli gruplardan İsmail Heniyye’ye sert eleştiri

3 yıl önce

Filistinli gruplardan İsmail Heniyye’ye sert eleştiri


Filistinli gruplar, Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin konuşmasını hedef alarak, Heniyye’yi tartışmayı tırmandırmak, başkalarının tarihini yazmaya çalışmak ve 30 yıl önce İslami hareketle ortaya çıkan Filistin mücadelesinin coşkusunu azaltmakla suçladı.

  Fetih Hareketi, Filistin devriminin ve Filistin meselesinin Fetih Hareketi ile ortaya çıktığını hatırlatarak, Heniyye’nin konuşmasının gerçeklikle ve tarihle tamamen çeliştiğini ifade etti. Ayrıca hareket, insani çözümlerin özgürlük, bağımsızlık, kendi kaderini belirleme ve devlet olmak üzere 4 eksenden oluştuğunu ifade etti. Hareket, Fetih Hareketi liderliğinde, aralarında Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) de bulunduğu çok sayıda ulusal grupla birlikte dünyaya sesini duyurmaya, Hamas’ın kuruluşundan 25 yıl önce  başladığını belirtti.

“Heniyye, ateşle oynadı”

Fetih Hareketi Devrim Konseyi üyesi ve sözcüsü Usame el-Kavasimi, İsmail Heniyye’nin birkaç önemli meseleyi kaçırdığını ifade ederek, bunlardan ilkinin bir asırdan daha fazla süren Filistin halkının mücadelesi ve büyük fedakârlıkları olduğunu belirtti. Kavasimi konuşmasında, “Heniyye, Hamas’ın zorunluluk bahanesiyle ateşkes konusunda ısrar ettiğini unuttu. O ateşle oynadı. Filistin meselesi, İsrail’in yapmaya çalıştığı insani kapılar konusuna geri döndü. Bir Filistin grubu, konunun kendi kaderini tayin, özgürlük, Kudüs, devlet ve mültecilik hakkı olmadığını, sadece insani yardım kapıları olduğunu itiraf etti.” dedi.


İlgili konular

mezar

Kanada'da 751 çocuğa ait ceset kalıntıları tespit edildi

11 ay önce

Kanada'nın Saskatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulu'nun bahçesinde bulunan kayıt dışı mezarlarda 751 çocuğa ait ceset kalıntıları tespit edildi....Devamını oku