Politika

CHP'den, DEVA ve Gelecek Partisi açıklaması

1 yıl önce

CHP DEVA Gelecek Partisi

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, DEVA ve Gelecek Partisi'nin ittifaka katılıp katılmayacağını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Altay'ın, 'DEVA ve Gelecek Partisi Partisi Millet İttifakı'na katılacak mı' sorusuna verdiği yanıt "Önümüzdeki gün ve aylarda netleşir" oldu.

 

Parlamenter sisteme ilişkin bir toplantıda DEVA Partisi ve Gelecek Partisinin de yer aldığının hatırlatılarak ittifaka katılıp katılmayacakları yönünde bir soruya Altay, şöyle karşılık verdi:

 

"Güçlendirilmiş parlamenter sisteme yönelik olarak Millet İttifakı'nı oluşturan partilerin dışında birtakım partilerin yetkilileriyle arkadaşlarımızın bir araya gelmesi çok sevindirici, anlamlı ve kıymetlidir. Bu görüşmeler, istişareler sonunda toplumun tümünü bir demokrasi şemsiyesi, demokrasi paydası altında siyasi partilerle beraber güç ve iş birliği yapmalarına imkan verebilir. Bu yönüyle çok kıymetlidir. Millet İttifakı'ndaki parti sayısının daralması ya da genişlemesi, yapılacak görüşmelerle ilgili olarak parti yetkilileri tarafından önümüzdeki gün ve aylarda netleşir. Gizli saklı hiçbir partinin bir şey yaptığı yok. İttifakın, demokrasi isteyen herkesin, demokrasi karşıtlarına karşı tek bir safta yer almasından büyük memnuniyet duyuyorum.”

 

'CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI: MİLLETİN HİSSİYATINA PARALEL SİYASET YAPARIZ'

 

İttifakın Cumhurbaşkanı adayına ilişkin bir soru üzerine Altay, "Ortak aday…. Vallahi bilmiyorum. İlk turda her parti kendi adayını mı çıkarır? Bütün bunlara, kamuoyunun beklentilerini de dikkate alarak, sayın genel başkanların, başta Sayın Akşener ve Sayın Kılıçdaroğlu'nun oturup yapacakları görüşmeler sonrasında parti kurmaylarıyla bir araya gelinerek yapılacak görüşmelerden sonra karar verilir. Biz, milletin hissiyatına paralel siyaset yaparız. Milletin beklentilerini dikkate alarak siyaset yaparız. Milletin arzuları bizim için önemli ve kıymetlidir" değerlendirmesinde bulundu.

 

'İHTİYACIN ONDA BİRİ KADAR YURT YAPTINIZ'

 

Altay, basın toplantısında bu eğitim ve öğretim yılı için tüm kamu misafirhanelerinin ve sosyal tesislerinin öğrencilere tahsis edilmesi gerektiğini söyledi. Barınma sorununu çözebilecek yol ve yöntemin bu olduğunu savunan Altay, "Öğrencilerimizin çadırda yatmaları bir görsellik, gösteri değildir, bir darda kalmadır, mağduriyettir." ifadelerini kullandı. Altay, şu anda 81 ilde yurt sorunu yaşayan neredeyse 10 binlerce öğrenci olduğunu ileri söyledi. Altay, 20 bin 500 lira kredi alan bir öğrenci velisinin, sabah kendisini aradığını, şimdi işe giremeyen çocuğundan 34 bin lira geri ödeme istendiğini anlattığını aktararak "Büyük holdinglerin, medya sahiplerinin milyar dolarlık kredilerini erteliyorsun. 34 bin lira… Çocuk işe girememiş Sayın Cumhurbaşkanı. Çocuğun bir sosyal güvenlik kurumuyla ilişkisi yok. Sen, öğrencilere tefeci faizi uyguluyorsun. İhtiyacın onda biri kadar yurt yaptınız. Kendinize yazlık-kışlık saray yapacağınıza öğrencilerimize yurt yapsaydınız" diye konuştu.İlgili konular

deva

DEVA Partisi'nin ev sahipliğinde 6 lider yeniden bir araya geldi

6 ay önce

DEVA Partisi'nin ev sahipliğinde 6 muhalefet partisinin lideri yeniden bir araya geldi....Devamını oku
oy

Kararsız oylar yüzde 20

7 ay önce

Metropoll Araştırma'nın anketine göre; "bu pazar milletvekili seçimi olsa" kararsızlar dağıtıldıktan sonra AKP'nin oy oranı yüzde 32,9; CHP'nin oy oranı yüzde 26,7 oluyor....Devamını oku