İnsan Hakları

CHP’li Gülizar Biçer Karaca: OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir

10 ay önce

karaca

CHP’li Gülizar Biçer Karaca, Yüksel Taşkın, İbrahim Kaboğlu ve Süleyman Bülbül, KHK ile ihraç edilen akademisyenlerle basın toplantısı gerçekleştirdi. CHP’liler, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararına rağmen OHAL Komisyonu’nun akademisyenleri göreve iade etmemesini eleştirdi.

Karaca açıklamasında, “AYM kararı, kurum kararının altında kalmış. Bu, hukuk sisteminde, demokraside kabul edilebilir bir durum değildir. Kurum kanaatlerini yargı kararlarını üzerinde gören OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir” diye konuştu.

 

CHP’nin insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ayrıca şunları söyledi:

 

“AYM kararları bütün kuruluşları kapsar. OHAL Komisyonu’ndan, bu akademisyenleri görevlerine iade etmesini bekledik. Ziyaretimizde, OHAL Komisyonu, ‘AYM kararları bizi bağlamaz’ dedi. ‘Neye göre karar vereceksiniz’ dedik. ‘Kurum kanaatine göre’ dedi. Yani akademisyen arkadaşlarımızın kurumlarından görüş alarak. Sonra art arda ret kararları gelmeye başladı.

 

AYM kararı, kurum kararının altında kalmış. Bu, hukuk sisteminde, demokraside kabul edilebilir bir durum değildir… OHAL Komisyonu 5. yılına girecek. 6 bin dosya elinde beklemekte. Kurum kanaatlerini yargı kararlarını üzerinde gören OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir” 

 

Daha önce kendisi de KHK ile ihraç edilen İbrahim Kaboğlu, iki yıllığına kurulan OHAL Komisyonu’nun 6. yılına girdiğini söyleyerek tepkisini şöyle dile getirdi:

 

“Düşünce özgürlüğü nedeniyle üniversiteden uzaklaştırdılar. Bilim kıyımı açısından, üniversitelerin bulunduğu durum açısından bu meslektaşlarımız haklarından yoksun bırakıldılar. İkinci bir boyutu var. Yargısal başvuru hakkından yoksun bırakıldılar. Bu komisyon, bunu kilitlemiş bulunuyor. Dahası üçüncü bir boyutu var. O da ayrımcılık yasağına tabi olmuşlar. Adalet arayamadılar, yüksek sayıdaki meslektaşlarının devam ettiği üniversitelerin dışında bulunuyorlar” 

 

Kaboğlu, OHAL Komisyonu kararlarının hukuki değeri olmadığını vurguladı.

 İlgili konular

Ukrayna

Ukrayna'da OHAL ilan edildi!

9 ay önce

İngiliz haber ajansı Reuters, Ukrayna'nın Donetsk ve Lugansk hariç tüm bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildiğini aktardı....Devamını oku
Akşener  Nebati

Akşener'den Bakan Nebati'ye: `İnşallah`la, `maşallah`la ekonomi yönetilemez

11 ay önce

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin ekonomiye yönelik açıklamalarına tepki gösterdi....Devamını oku