Gündem

CHP'li Kaya: LGS'ye girmeyen 205 bin çocuk nerede?

1 yıl önce

LGS

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Yıldırım Kaya, LGS'ye başvuran 205 bin 338 sekizinci sınıf öğrencisinin sınava girmediğini belirtti.

Kaya, "Kayıp çocuklar nerede? Okula gidecek mi? Kimse bilmiyor. Çocuk gelin ve çocuk işçi sayısı patlayacak. TBMM’de komisyon kurulsun” dedi.

 

Salgın nedeniyle bu yıl MEB' in merkezi sistemle adlarına sınav başvurusu yaptığı 1 milyon 243 bin 830 öğrenciden 205 bin 338'inin sınava girmedi.

 

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, Yıldırım Kaya, “Soruların çalınması ve başarısız öğrencilerin sınava sokulmaması ile ilgili belgeleri bizzat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verip, suç duyurusu yaptım. MEB'in cevaplaması istemiyle Meclis'e soru önergesi verdim. Sonuç alamadık. Şimdi de kayıp çocuk konusu çıktı” dedi.

 

Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Şimdi bu 205 bin çocuk çocuk nerede?"


"8. sınıf öğrencisi 1 milyon 203 bin 830 öğrenci var. MEB onlar adına LGS'ye başvuru yaptı. Sınav sonuçları açıklandığında 2021 LGS'ye 1 milyon 38 bin bin 492 öğrenci girmiş. Zorunlu eğitim çağındaki 205 bin 338 öğrenci ortalıkta yok.

 

‘Okul başarı puanı düşmesin' diye Milli Eğitim mi engelledi? Okula gidecekler mi? Şimdi bu 205 bin çocuk çocuk nerede? Kimse bilmiyor.

 

"Açık liseye gidenler artacak"


2020'de 2 milyon 700 bin öğrenci açık liseye ve 48 bin öğrenci de açık ortaokula gidiyordu. Bu yıl bu sayı çok ciddi yükselecek.

 

Açık liseler, zorunlu eğitimde olması gereken 18 yaş altı çocuklar için erken yaşta evlilik ve çocuk işçiliğin önünü açan adrese dönüştü.

 

Çocukların akıbeti Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulup araştırılması için başvuracağız.

 İlgili konular

Yıldırım Kaya

Tarikat yurdundaki şiddeti duyurmuştu: Twitter paylaşımı engellendi

4 ay önce

CHP'li vekil Yıldırım Kaya'nın tarikat yurdunda şiddet gören çocukların görüntülerine yer verdiği paylaşımı, Twitter tarafından 'Twitter Kuralları'nı ihlal ettiği' gerekçesiyle engellendi....Devamını oku
HÜDA -PAR

HÜDA -PAR'dan gençlere teşvik: Evlenemeyenler için fon kurulsun

7 ay önce

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Maddi imkânsızlık nedeniyle evlenemeyen veya evlenmeye çekinen gençlere destek olun. Onlar için bir fon oluşturalım" görüşünü savundu....Devamını oku