Politika

CHP'li Öztrak: Bu bildiriden darbe çıkarmak sivil darbecilere mahsustur

1 hafta önce

öztrak

103 emekli amiralin Montrö bildirisi Türkiye'nin gündemine oturdu ve AKP kanadından arka arkaya tepkiler gelirken, CHP Sözcüsü Faik Öztrak bildiriye gelen tepkilere ilişkin Cumhuriyet'e açıklamalarda bulundu.

103 emekli amiral, son dönemde gündeme gelen "tekkedeki amiral", "Montrö'nün tartışmaya açılması" ve Atatürk ilke ve devrimleri konularına ilişkin açıklama yaptı.

 

Kamuoyuna yapılan açıklamada "Türk Milleti'nin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir" vurgusu yapıldı.

 

Emekli amirallerin açıklaması sonrası iktidardaki isimlerden arka arkaya tepki geldi. "Darbe sevdalıları" ve "şerefli üniforma" vurgusu yapılan açıklamalardan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan bildiriyle ilgili re’sen soruşturma başlattı.

 

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise soruşturmaya ve bildiriye gelen tepkilere ilişkin Cumhuriyet'e açıklamalarda bulundu.

 

Gözüküyor ki AKP mağdura yatmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor diyen Öztrak "103 tane amiralin açıklamasından darbe çıkartmak olsa olsa sivil darbecilere mahsus bir özelliktir" dedi.

 

Emekli amirallerin Montrö ile ilgili fikirlerini beyan ettiklerini belirten Öztrak, "Türkiye'nin gündeminin bu olmaması lazım. Hem ekonomik olarak hem de pandemi açısından çok kötü günlerden geçiyoruz. AKP'nin bunun üstünü örtmek için buradan darbe çıkartmasını anlayamıyorum. İnsanlar montröyle ilgili fikirlerini açıklamışlar. Baktığınız zaman o metnin içinde ben bir darbe tetikçiliği görmedim. Açıkcası gerçekten ne yaptıkları belli değil. O metne bakınca kim nerede darbe tetikçiliği yapıyormuş? Her yerden bir şey çıkartıyorlar. Türkiye'de kimsenin söz söyleme özgürlüğü, fikrini açıklama özgürlüğü yok herhalde" ifadelerini kullandı.

 

Buradan kimse mağdura yatmasın diyerek tepki gösteren Öztrak, "Türkiye'de düşüncesini açıklayan herkese darbeci damgası vurursanız o zaman nerede kaldı demokrasi, nerede kaldı düşünce özgürlüğü? Her şeyin üzerine sarayın vesayetiyle olabildiğince yükleniyorlar. Buradan kimse mağdura yatmasın millet mağdur. O yüzde 33 huzur haklarına zam alıp kalkıp şimdi darbe mağduruymuş gibi kendilerini göstermesinler. Olmayan darbe söylemlerinin mağduruymuş gibi gösterdiklerinde kimse buna inanmaz" diye konuştu.İlgili konular

amiral

14 emekli amiral adliyede 

4 saat önce

103 emekli amiral bildirisine ilişkin soruşturma kapsamında 14 emekli amiral'in adliyeye sevk edildiği öğrenildi....Devamını oku
kılıçdaroğlu

''Erken seçim artık halkın beklentisi haline gelmiştir''

10 saat önce

Arap basınının önde gelen gazetelerinden Turkey Now, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile röportaj gerçekleştirdi....Devamını oku