Politika

CHP'li Sarıbal çiftçinin alın terine sahip çıktı: Birkaç şirkete yedirmeyiz

1 hafta önce

çiftçi

CHP Ekonomi Masası’nın tarımdan sorumlu üyesi Orhan Sarıbal, "Çiftçinin alın terini birkaç şirkete yedirmeyeceğiz" diyerek tarımın sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaştı..

Orhan Sarıbal, tarım desteğinin kanuni tutarın altında olduğuna dikkat çekerken, 2021 yılı için yüzde 1 olması gereken desteğin yüzde 0,39 olduğunu söyleyen Sarıbal, "Biz bu kanuni desteği yüzde 1’den yüzde 2’ye çıkaracağız" dedi.

 

Halkın gıda egemenliğinin sağlanması gerektiğini belirten Sarıbal, "Biz diyoruz ki bizim toprağımız var, 40 milyon dönüm toprağımız boşta bekliyor, bunları ekime açacağız. Dahası hazine arazileri var. Bütün çiftçileri kayıt sisteminin içine alacağız ve bir plan yapacağız, özellikle 20-21 üründe buğday, arpa, mısır, şeker, ayçiçeği, soya, pamuk gibi temel ürünlerde üretime dayalı bir destekleme politikası uygulayacağız" diye konuştu.

 

Sarıbal, 2002’de 93 milyon dönüm olan buğday arazisinin 68,5 milyon dönüme düştüğünü vurguladı. Sarıbal, iklim ve yağış rejimine göre ürün planlaması yapacaklarını, mazotta ÖTV ve KDV’yi çiftçi için kaldıracaklarını söyledi.

 İlgili konular

sakine

Kılıçdaroğlu, Sakine Akdağ'ın ailesini telefonla aradı

15 saat önce

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitiren 1,5 yaşındaki Sakine Akdağ'ın ailesini telefonla arayarak acısını paylaştı....Devamını oku
chp

CHP’li vekil: Dün üç büyük şehirde 315 kişi coronadan vefat etti

5 gün önce

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, dün itibariyle İstanbul, İzmir ve Ankara'da bulaşıcı hastalık nedeniyle vefat edenlerin sayısının 315 olduğunu ifade etti. Aynı zamanda tıp doktoru olan Adıgüzel, pandemi boyunca ise bu üç ilde toplamda ölüm sayısının ise 16 bin 610 kişiye ulaştığını belirtti....Devamını oku