İnsan Hakları

Çilem Doğan'ın cezası onandı

9 ay önce

Çilem Doğan

Adana'da, kendisine şiddet uygulayıp seks işçiliğine zorlayan eşi Hasan Karabulut'u tabancayla vurarak öldüren Çilem Doğan’a yerel mahkemenin verdiği 15 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Yargılama sırasında kefaletle serbest bırakılan ancak onama kararıyla yeniden cezaevine girecek olan Doğan, "Aslında beni değil 8 yaşındaki bir kız çocuğunu mahkum ettiler" dedi. Sosyal medya kullanıcıları karara tepki gösterdi.

 

Ev kadını Çilem Doğan, 2013'te evlendiği ve bir çocuk sahibi olduğu eşi Hasan Karabulut'u, şiddet gördüğü ve kendisini fuhuşa sürüklemek istediği gerekçesiyle 8 Temmuz 2015'te tabancayla vurarak öldürdü.

 

Tutuklanan Çilem Doğan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı Adana 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'tahrik ve iyi hal indirimi' ile 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Çilem Doğan'ın avukatı, müvekkilinin uygun görülecek adli kontrol tedbirleriyle tahliye edilmesi için talepte bulundu. Mahkeme heyeti Çilem Doğan'ı 20 Haziran 2016'da 50 bin TL kefaletle tahliye etti. Dava ise Yargıtay'a gönderildi.

 

5 yılın ardından bugün Doğan’ın 15 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Kararla birlikte Doğan, yeniden cezaevine girecek.

 

'BENİ DEĞİL, 8 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞUNU HAPSETTİLER'

 

Hapis cezasının onanmasının ardından Çilem Doğan, böyle bir karar beklemediğini ve büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

 

Yıllarca şiddet gördüğünü ve kızıyla hayatta kalma mücadelesi verdiğini dile getiren Doğan, “Bu kararla aslında beni değil 8 yaşındaki kız çocuğunu hapsettiler. 8 yaşındaki kız çocuğu hem annesiz hem babasız büyüyecek. Beni aslında mahkum etmediler. 8 yaşındaki bir kız çocuğunu sahipsiz bıraktılar. Çok üzgünüm. Adalete olan inancımı kaybettim. Mücadelemize devam edeceğiz. Bir şekilde kazanacağız” şeklinde konuştu.

 

Doğan’ın avukatı İsa Ayanoğlu ise alınan kararı Ceza Genel Kurulu’na taşıyıp karar düzeltme talep edeceklerini ve bu durumun adil olmadığını söyleyerek, kararın erkek şiddetini cesaretlendireceğini dile getirdi.

 

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

 

Olayın ardından sosyal medya kullanıcılarının bir çoğu karara tepki gösterdi.

 

Bir Twitter kullanıcısı, Çilem Doğan'ın yaptığının öz savunma olduğunu ve bunun bir hak olduğunu ifade etti.İlgili konular

Hikmet Ata

Belediye işçisini darp eden AKP'li başkana hapis istemi

6 ay önce

Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesinin AKP'li Belediye Başkanı Hikmet Ata hakkında bir yıl 6 ay hapis cezası istemiyle dava açıldı....Devamını oku