Yaşam

Çin’de yüzde 70’i bozulmamış dinozor iskeleti bulundu

2 hafta önce

iskelet

Çinli paleontologlar, Çin'in güneybatısındaki Lufeng'de 180 milyon yıl öncesine ait, yaklaşık yüzde 70'i bozulmamış jura devri dinozuruna ait iskelet buldular.

Bulunan fosilin sekiz metre uzunluğunda olduğu düşünülüyor. İskelet, mayıs ayı sonunda jura dönemine ait yaklaşık 180 milyon yıllık toprakta yapılan bir kazıda keşfedildi.

 

Lufeng Şehri Dinozor Fosili Koruma ve Araştırma Merkezi Başkanı Wang Tao şunları söyledi: “Böylesine eksiksiz bir dinozor fosili dünya çapında nadir bulunuyor.” Tao, fosili ulusal bir hazine olarak nitelendirerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Kuyruğunda ve uyluk kemiklerinde, erken jura döneminde yaşamış bir tür dev Lufengosaurus olduğuna inanıyoruz.”

 

ACİL KAZI PLANLANIYOR


Lufeng Şehri Dinozor Fosili Koruma ve Araştırma Merkezi, iskelet toprak erozyonu riski taşıyan bir yerde bulunduğu için acil bir kazı planlıyor.


Lufeng’de bu iskelet gibi eksiksiz fosiller bulmak paleontolojide çok nadir görülen bir durum. 2017 yılında bir Lufengosaurus fosilinin kaburgasında korunmuş kolajen proteini keşfedildiğinde uluslararası manşetlerde yer almıştı. BBC’nin o sırada bildirdiğine göre, protein daha önce keşfedilenlerden 100 milyon yıl daha yaşlıydı.

 

Bilim insanları ayrıca, hayvanın kanında olduğuna inandıkları bir mineralin izlerine de rastladılar.

 

‘Lufengosaurus’un dört ayaklı bir otobur olduğu düşünülür ve halk dilinde ‘Lufeng Kertenkeleleri’ olarak adlandırılır. 2021’in başlarında, aynı döneme ait genç bir dinozora ait iskelet daha keşfedilmişti.İlgili konular

kriptopara

Kripto parada Çin etkisi! Düşüş sürüyor!

1 gün önce

Kripto para piyasalarında, Çin'de madenlerin kapatalması sonrası düşüş devam ediyor.  Toplam piyasa değeri 1.5 trilyon doların altına indi....Devamını oku
bbp

BBP Genel Başkanı Destici, Çin'den 200 milyar dolar tazminat istedi

6 gün önce

Cumhur İttifakı'nın küçük ortağı Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Koronavirüs'ün "Vuhan viroloji enstitüsünden sızdığını" söyleyerek Çin'den 200 milyar dolar tazminat talebinde bulundu....Devamını oku