Dünya

Çin'in uzaya gönderdiği roket kontrolden çıktı

3 gün önce

roket

Çin'in Tianhe uzay istasyonunun ilk modülünü taşıyan dev roketin bir bölümü Dünya'ya geri düşmeye başladı. Roketin parçasının henüz belirlenemeyen bölgeden "kontrolsüz giriş" yapabileceğinden endişe ediliyor.

Roketin ana gövdesi planlananın aksine modülü bıraktıktan sonra yörüngede dönmeye başladı. Orijinal planda ana gövdenin bir okyanusa düşmesi planlanıyordu.

 

Long March 5B'nin tarihin en büyük kontrolsüz tekrar girişlerden birini yapacağı öngörülüyor. Uzmanlar, roketin parçalarının insanların yaşadığı bir bölgeye düşmesinden korkuyor.

 

Harvard'dan astrofizikçi Jonathan McDowell The Guardian'a yaptığı açıklamalarda, "Potansiyel olarak iyi olmayabilir" dedi. McDowell, "En son Long March 5B roketini fırlattıklarında gökte metal sopalar uçuşmaya başlamış ve Fildişi Sahilleri'ndeki birkaç binaya zarar vermişti" dedi.

 

Ana gövde hafta sonundan bu yana yaklaşık 80 kilometre alçaldı. SpaceNews, yapılan gözlemelere göre parçanın kotnrol altında olmadığını belirtti. Bu durum, gövdenin hızını da göz önünde bulundurunca nereye düşeceğini tahmin etmeyi imkansız kılıyor.

 

McDowell, dünyanın yüzde 71'ini okyanusların kapladığı göz önünde bulundurulduğunda parçaların yüksek ihtimalle suya düşeceğini ifade etti.İlgili konular

sürücüsüzotomobil

Çinli teknoloji devinden sürücüsüz taksi atılımı

3 gün önce

Çinli teknoloji devi Baidu, ücretli sürücüsüz taksi hizmetini sunarak, Çin'deki otonom sürüş hizmetini ticarileştiren ilk şirket oldu. Hizmetin çevrim içi olarak kullanılabilmesi için bir de mobil uygulama geliştirildi....Devamını oku
bayraklar

İklim ABD ve Çin'i uzlaştırabilir mi?

2 hafta önce

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliğini güçlendirmeyi kabul etti. ABD'nin iklim sorunları özel elçisi Kerry, Çin’li meslektaşı Xie Zhenhua ile yaptığı görüşme sonrası, ABD ve Çin'in yoğun bir ortak açıklama hazırladığını ve iki ülkenin en önemli konu olan iklim sorununu birlikte ele almak konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi....Devamını oku