Politika

Cizre'de kayyum protestosuna müdahale

2 yıl önce

Cizre'de kayyum protestosuna müdahale


Şırnak'ın Cizre ilçesinde belediyeye kayyum atanmasını protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti. Valilik tarafından getirilen yasak kararını gerekçe gösteren polis, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir'in ve HDP il teşkilatının yürüyüşüne izin vermedi. 
 
Şırnak’ın HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ görevden alındı. Hakkında açılan 'terör soruşturması' devam eden Zırığ’ın yerine Kaymakam Davut Sinanoğlu kayyum olarak atandı.
 
HDP'li Zırığ, 31 Mart'taki yerel seçimde yüzde 76.99 oy ile belediye başkanı seçilmişti.
 
Daha önce kayyum atanan belediyeler Cizre Belediyesi'ne kayyım atanmasıyla beraber HDP’nin 3'ü büyükşehir olmak üzere toplam 13 belediyesine kayyım atanmış oldu.
 
Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri ile Erzurum’un Karıyazı ve Diyarbakır’ın Kulp ilçe belediyelerine 31 Mart yerel seçimlerinin ardından kayyum atanmıştı.
 
18 Ekim’de de Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin; 22 Ekim’de ise Diyarbakır’daki Kayapınar, Bismil, Kocaköy ile Van’daki Erciş belediyelerine kayyım görevlendirilmişti.


İlgili konular

soylu

Polis anketinden Soylu'ya şok: Bu yanlıştan dönülsün

3 ay önce

Emniyet Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, sosyal medya hesabından, "Yeni çıkartılan polis atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin sonuçları polislerimize ve teşkilatımıza fayda sağlar mı?" diye sordu....Devamını oku
polis

Polis, Muğla’nın CHP’li Bodrum Belediyesi’ne operasyon yaptı

3 ay önce

Polis, Muğla’nın CHP’li Bodrum Belediyesi’nde Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla akşam saatlerinde operasyon gerçekleştirdi....Devamını oku