Gündem

Cumartesi Anneleri: Adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz

2 yıl önce

cmtsanneleri

Cumartesi Anneleri, 25 yıl önce gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Abdülkerim Yurtseven(73), Mikdat Özeken (18) ve Münür Sarıtaş’ın(13) akıbetini sorarak, tüm kayıplar için adalet istemekten vazgeçmeyeceklerini söyledi.


Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için her hafta düzenledikleri eylemlerinin 816’ncısını koronavirüs nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirdi. Bu hafta 27 Ekim 1995’te gözaltında kaybedilen 73 yaşındaki Abdülkerim (Şemsettin) Yurtseven, 18 yaşındaki Mikdat Özeken ve 13 yaşındaki Münür Sarıtaş’ın akıbeti soruldu.Açıklamada ilk olarak Şemsettin Yurtseven’in torunu Emrah Yurtseven, 1995’te köylerine binbaşı Emin Yurdakul tarafından baskın yapıldığını belirterek, “Herkesi köy meydanına topladılar. Yürüme zorluğu çeken dedemi de işkence yapıp gözaltına aldılar. Ardından panzerlere bindirilerek Yüksekova şehir merkezine götürdüler. Babam ve amcamlar hemen ardından karakola gittiler. Ama yetkililer böyle birinin oraya getirilmediğini söyledi. Ondan sonra hemen savcılığa başvurdular. Savcı da böyle biri yok dedi. Bunun üzerine dava açtılar. Fakat dosya delil yetersizliği gerekçe gösterilerek kapandı. 2005’te davayı AİHM’e taşıdık. Mahkeme bizi haklı buldu ve AKP hükümetini mahkum etti. Dedemin hala mezarı yok. Hala dedemi arıyoruz. Hiçbir zaman yılmadık yılmayacağız. Dedemi aramaya devam edeceğiz” dedi.
Ardından söz alan Sarıtaş’ın babası Şükrü Sarıtaş, köye yapılan baskında birçok kişiye işkence edildiğini vurguladı. Yurtseven’in işkence edilerek öldürüldüğünü belirten Sarıtaş, “Diğer iki kişiyi üç gün boyunca köpek kulübesinde tutmuşlar. Ardından bir akşamüzeri çocukları atış kulübüne götürmüşler ve öldürmüşler. Daha sonra ateşe verip gömmüşler” diye konuştu.İlgili konular

eylül  özet

18 Eylül gün özeti

1 yıl önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku