Gündem

Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün inşaasına devam edileceği sinyalini verdi

2 yıl önce

Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün inşaasına devam edileceği sinyalini verdi


Anayasa Mahkemesi (AYM), Ahlat'ta Van Gölü kıyısına Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşa edilebilmesi için ‘torba yasa’yla getirilen yasa maddesini iptal etmişti.
 
Ahlat'ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan AYM'nin kararına rağmen 'Birileri rahatsız olsa engellemeye çalışsa da biz bu otağı ilçemize kazandıracağız' diyerek inşaat çalışmaları Nisan 2019’da başlayan Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün inşaasına devam edileceği sinyalini verdi.
 
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından şöyle;
 
Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşa edilebilmesi için ‘torba yasa’yla getirilen yasa maddesini Anayasa Mahkemesi (AYM) iptal etmişti. Maddenin yanı sıra ‘köşk alanının’ gösterildiği kroki de iptal edilmişti.
 
Maddeye göre; Çandarlı limanı, Rize İyidere Lojistik Merkez Limanı, Rize dolgu alanı ile Bitlis Ahlat’ta Van Gölü kıyısına yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü için Kıyı Yasası’ndaki kıyılar, sahil şeritleri, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümler uygulanmayacaktı. Aralarında köşkün de bulunduğu yapılar için kıyılar doldurulabilecek, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılabilecek, kum, çakıl alınabilecekti.
 
Erdoğan yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı konutunda incelemelerde bulunarak çalışanlarla fotoğraf da çektirdi.
 


İlgili konular

kelepçe

AKP’nin torba yasası belli oldu: Gazetecilere hapis, vergi kaçakçılarına af

4 ay önce

AKP’nin torba yasasında gazetecilere “şirket itibarını zarar” gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Vergi kaçakçılarına yönelik ‘etkin pişmanlık’ hükümleri ise genişletiliyor....Devamını oku
Bosna Hersek

Bosna Hersek'ten o ülkelere diplomatik nota

7 ay önce

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Banya Luka'da yasadışı biçimde kutlandığı belirtilen "9 Ocak Sırp Cumhuriyeti Günü" programına temsilci gönderen Rusya, Çin ve Sırbistan'a diplomatik nota verildiğini açıkladı....Devamını oku