Gündem

Cumhurbaşkanlığı'na bağlı ofislere bütçeden milyonlarca lira aktarılacak

2 yıl önce

Cumhurbaşkanlığı'na bağlı ofislere bütçeden milyonlarca lira aktarılacak


Sosyal güvenlik kurumlarına ise gelecek yıl Hazine’den 127.9 milyar lira verilecek
 
Faaliyet alanları genişletilen Cumhurbaşkanlığı’na bağlı ofislere bütçeden yapılacak Hazine yardımlarında kesenin ağzı açıldı. Bütçeye göre, ofislere Hazine’den milyonlarca lira aktarılacak. Dernek ve vakıflara yapılan Hazine yardımları da artırıldı. Sosyal güvenlik kurumlarına ise gelecek yıl Hazine’den 127.9 milyar lira verilecek. Yurt dışındaki 'FETÖ' okullarının devralınması için kurulan, geniş yetkilere sahip olan, Türkiye Maarif Vakfı’na 442.7 milyon lira aktarılacak
 
Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre 2020 bütçesinden yardım alacak idare, kurum ve kuruluşlar ile alacakları yardımların miktarları belli oldu. Bütçeye göre, 2019 başlangıç ödeneği 150 milyon lira olan Yatırım Ofisi’ne gelecek yıl 155.5 milyon lira Hazine yardımı yapılacak. Bu yıl başlangıç ödeneği 70 milyon lira olan, dün yapılan düzenleme ile başkanına “kamu dijital dönüşüm lideri” sıfatı da verilen Dijital Dönüşüm Ofisi’ne gelecek yıl 80.5 milyon lira Hazine yardımı verilecek. Finans Ofisi’nin başlangıç ödeneği bu yıl 5 milyon lira olurken, gelecek yıl Hazine’den alacağı yardım 25.2 milyon liraya çıkacak.
 
Bu yıl başlangıç ödeneği 8.5 milyon lira olan İnsan Kaynakları Ofisi’nin gelecek yıl alacağı Hazine yardımı da büyük artışla 69 milyon liraya yükselecek. En fazla Hazine yardımı yine Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak. Bütçeye göre sosyal güvenlik kurumlarına Hazine’den gelecek yıl 127.9 milyar lira yardım aktarılacak. Mahalli idareler de 1.8 milyar lira yardım alacak. Mahalli idarelere sermaye transferleri kapsamında da 3 milyar lira gidecek.
 
Dernek, birlik, kurum, kuruluş, sandık vb. kuruluşlara, “Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler” kapsamında 353.7 milyon lira transfer yapılacak. Türkiye Maarif Vakfı’na 442.7 milyon lira aktarılacak. Yunus Emre Vakfı, 153.3 milyon lira alacak. Siyasi partilere 419.4 milyon lira verilecek. Sosyal destek programı kapsamında da bütçeden 166 milyon lira çıkacak. 


İlgili konular