Politika

Cumhurbaşkanlığı'ndan ‘Cübbeli Ahmet Hoca karikatürü’ suç duyurusu

1 ay önce

karikatür

Cumhurbaşkanlığı, Cübbeli Ahmet Hoca’nın karikatürünü yapan Usta Çizer Öznur Kalender hakkında “Din büyüklerine hakaret ederek toplumun dini inançlarını rencide etmek” iddiası ile suç duyurusunda bulundu.

Usta Çizer Öznur Kalender, Cübbeli Ahmet Hoca lakabı ile tanınan Ahmet Mahmut Ünlü'yü hicveden bir karikatür çizdi.

 

Kalender, İsmail Ağa Tarikatı Sözcüsü Ünlü'nün bilime aykırı söylemlerinden yola çıkarak yazdığı karikatürde, “Hangi deliktesin Cübbeli” diye sordu. İşte bu karikatür dava konusu oldu.

 

Olay, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER'e yapılan başvuru üzerine gelişirken, başvuruyu işleme alan Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

 

Savcılık, “Din büyüklerine hakaret ederek toplumun dini inançlarını rencide etmek” iddiası ile dava açtı. İstanbul Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Öznur Kalender katıldı. Avukat tutmayan usta sanatçı savunmasını bizzat yaptı.

 

Bu karikatür nedeni ile hakkında dava açılmasının şaşkınlığını yaşadığını belirten Kalender, karikatür sanatının tanımını yaptı. Son yıllarda anayasa ve demokrasiye aykırı olarak düşünce ve ifade özgürlüğünün baskı altında olduğunu belirten Kalender, geçmişte yaşananlardan örnekler verdi.

 

Kalender, 52 yıllık meslek yaşamında birçok siyasi lideri eleştiren karikatürler çizdiğini belirtti. Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Erdal İnönü gibi pek çok lideri hicvettiği karikatürler çizdiğini belirten Kalender, duruşmada bunlara ilişkin bazı örnekler gösterdi. Hakimin “Bunlara dava açılmadı mı” sorusuna, Kalender, “Açılmadı. Hepsi hoşgörülü ve tahammüllüydü, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygılıydı. Hatta 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, hakkındaki karikatürleri çerçeveletip Çankaya Köşkü'nün duvarlarına asmıştı” diye yanıt verdi.

 

Dava 8 Temmuz 2021 tarihine ertelendi.

karikatür


İlgili konular

mercedes

Erdoğan 5 milyon liralık Mercedes’ten 1 değil 2 tane sipariş vermiş!

10 saat önce

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanlığı için alınan ikinci makam aracının da ifşa etti....Devamını oku
koca

Koca: Aşı, maske ve mesafeden daha fazla korur, biraz daha sabır

1 hafta önce

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'a karşı aşının, maske ve mesafeden daha fazla koruduğunu belirterek, vatandaşlardan biraz daha sabırlı olmasını istedi....Devamını oku