Politika

Davutoğlu ‘acı reçeteyi’ açıkladı: İktidar 400 baz puan faiz artıracak

2 yıl önce

davutoğlu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 19 Kasım’da yapacağı toplantıya işaret eden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Acı reçete ne demek biliyor musunuz? Faizler muhtemelen en az 400 baz puan artırılacak" diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda Erdoğan'ın ‘Acı reçete’ ifadesini kullandığı sözüne işaret ederek şöyle konuştu:

 

*Acı reçete diyor Sayın Cumhurbaşkanı. Acı reçete ne demek biliyor musunuz? Faizler muhtemelen en az 400 baz puan artırılacak. Neden? Çünkü faiz görünüşte yüzde 10 civarında. Ama arka kapı operasyonlarında, açık pencere uygulamalarında yüzde 15’lerde.

 

*Kredi ortamına girersen yüzde 20’lerde. Şimdi ise resmi rakamı yüzde 20’lere çıkaracaklar, Merkez Bankası’nın politika faizini. Peki ne diyecek Sayın Cumhurbaşkanı? Bu sefer kimi suçlayacak? Hangi bakanı harcayarak kendi koltuğunu korumaya çalışacak? Kaç sefer aldatılacak?

 

*Merkez Bankası rezervlerinin negatife indiğini bilmiyor da, Hazine ve Maliye Bakanı saklamış da, son anda fark etmişse, bunu fark ettiği için Naci Ağbal’ı atamışsa, şunu sormak lazım: 18 yıldır bütün bütçeler önünden geçiyor. Merkez Bankası istatistiklerine bakacak kadar bir bilgi mütessabatı sizin zihninizde oluşmadı mı? Ne anlama geldiğini birilerinin telkini ile mi görüyorsunuz?

 

*Acı reçete diyerek iflası kabul ediyor. Peki bu millete acı reçete gerekiyorsa, demek ki acı bir zehir içirdiniz. Acı bir zehrin etkisini kaldırmak için acı reçete uygulayacaklar.

 

*Detoksa başladı, Hazine ve Maliye Bakanı’ndan kurtuldu beden. Ama bilsinler esas zehrin etkilerinden gerçek detoksla kurtulmak bu iktidarın bütün unsurlarıyla ülke yönetiminden gitmesine bağlıdır.

 İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

11 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

11 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku