Yaşam

Define uğruna 700 yıllık türbe tahrip edildi

6 gün önce

türbe

Artuklu’da bulunan Tuba Hatun Türbesi, defineciler tarafından tahrip edildi.

Mardin’in Artuklu ilçesinin tarihi yerleşim yerinde bulunan Tuba Hatun Türbesi, defineciler tarafından tahrip edilirken, turizm açısından en işlek olan Medrese Mahallesi’nde bulunan türbenin kilitli kapısının menteşeleri kırılarak açıldığı görüldü.

 

Tuğba Hatun’un mezarının bulunduğuna inanılan türbe ise tahrip edilirken, sokaklar arası geçişler için kullanılan ve abbara olarak adlandırılan bir geçitte özel olarak kurulan türbenin kapağını açan kişiler, türbenin üzerinde bulunan isimlik ve örtüye de zarar verdi.

 

Mahalle sakinlerinden Metin Kılıç, türbenin yaklaşık 700 yıllık olduğunu ifade etti. Türbenin bulunduğu alanın korunmadığını belirten Kılıç, daha önce de bölgede define arandığını söyledi. Kentte bulunan başka türbelerin de daha önce definecilerin hedefi haline geldiğini dile getiren Kılıç, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne tarihi türbelerin korunması için harekete geçmesi çağrısında bulundu.

 

Restorasyonu yakın zamanda yapılan türbenin yer aldığı abbara içinde bir de çeşme bulunuyor. Türbenin ışıklandırması da yaklaşık 15 metre yüksekte bulunan bir pencere aracılığı ile sağlanıyor. Tuba Hatun Türbesi’nin son Artuklu Sultanı olarak kabul edilen ve Zinciriye Medresesi’ni inşa ettiren Melik Necmeddin İsa’nın kız kardeşi olduğuna inanılıyor.İlgili konular

kabir

100 yıldır dua edilen türbedeki mezar, boş çıktı

7 ay önce

Çorum’da vatandaşların dilek dileyip, dua ettiği yaklaşık 100 yıllık “Garip Dede” türbesi, yol yapım çalışması nedeniyle kaldırıldı....Devamını oku