Ekonomi

Deutsche Bank, Türkiye’de enflasyon tahminlerini açıkladı

11 ay önce

enflasyon

Deutsche Bank Türkiye’de bu hafta açıklanacak Şubat ayı enflasyon verisine ilişkin açıklama yaptı. Banka, enflasyonun yıllık yüzde 53.2’ye yükseleceğini, aylık bazda da yüzde 4 artacağını tahmin etti.

Banka manşet enflasyonun yıllık yüzde 53.2’ye yükseleceğini, aylık bazda da yüzde 4 artacağını ileri sürdü. Banka enflasyona en büyük katkının dayanıklı mal grubundan geleceğini öngördü.

 

Yıllık gıda enflasyonunun da Şubat ayında yükselişini sürdüreceğini belirten banka analistleri elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artışa bağlı olarak restoran ve otel fiyatlarında da yükselişin devam edeceğini belirtti.

 

Analistler manşet enflasyonun Mayıs’ta yüzde 60’a çıkmasını, Ekim ayına kadar da yüzde 55’in üzerinde seyretmesini bekliyor. Kurum 2022 yıl sonu enflasyon tahminini de yüzde 33’te yüzde 36’ya çıkarttı.

 

Enflasyon Ocak ayında yıllık yüzde 48.6 olarak Nisan 2002’den beri en yüksek seviyeye ulaşmıştı.İlgili konular

Açlık sınırı

Açlık sınırı 5 bin liraya dayandı!

10 ay önce

Türk-İş, Ankara'da gıda enflasyonunun Mart'ta bir önceki aya göre yüzde 8,24 arttığını açıklarken, açlık sınırının asgari ücretin 675 TL üzerine çıktığı ifade edildi....Devamını oku
Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu: Enflasyon sopasını fakirin fukaranın sırtında kırdılar

10 ay önce

AKP hükümetini yüksek fiyatlar ve gıda krizi karşısında önlem almamakla suçlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sert konuştu....Devamını oku