Politika

DEVA Partili Yeneroğlu: Boğaziçili öğrencilerin protestosu temel haktır

2 hafta önce

yeneroğlu

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, eski AKP milletvekili aday adayı Prof. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına dair açıklamalar yaptı.

Mustafa Yeneroğlu, Boğaziçi Üniversitesi'indeki  protestolar için, "Gözaltına alınan öğrencilerin; ters kelepçe uygulamasına, çıplak aramaya, fiziksel ve sözlü şiddete maruz kaldıkları yönünde ciddi iddialar bulunmaktadır. Söz konusu uygulamaların her biri hukuka aykırıdır ve insan hakları ihlalidir. Demokratik bir toplumda herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Öğrencilerin, bu temel hakları engellenerek; baskı, şiddet, kötü muamele ve işkenceye maruz bırakılmaları hiçbir şekilde kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

 

DEVA Partili Yeneroğlu, protestolara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, özetle şunları söyledi:

 

"Rektörlerin Cumhurbaşkanı tarafından doğrudan atanmasını, siyasi tercihlerin akademik liyakatin önüne geçmesini ve akademiye vurulan bu kelepçeyi reddediyor; öğrencilerin maruz kaldıkları iddia edilen hak ihlalleri nedeniyle kolluk kuvvetleri hakkında gerekli adli ve idari soruşturmanın bir an önce başlatılarak etkin olarak soruşturulmasının takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla bildiririz" 

 İlgili konular

bulu

Boğaziçi rektörü Melih Bulu 23 gündür yardımcı bulamadı

1 gün önce

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Melih Bulu, 23 gündür hiç bir kimse kabul etmediği için, rektör yardımcılığı görevini yapacak hoca bulamadı....Devamını oku
ege

Kayyım Rektör tepkisi Ege Üniversitesi’ne sıçradı: "Kayyım Necdet gidecek"

1 hafta önce

AKP'li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepkiler hız kesmeden devam ediyor. Ege Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçili öğrenci arkadaşlarını örnek alarak, atama ile rektör olan Prof. Dr. Necdet Budak’a karşı üniversiteyi mühürlediler....Devamını oku