Sağlık

Devlet hastanelerinde vatandaş 90'lı yıllara döndü: Ucu açık uzun kuyruklar

2 gün önce

Devlet hastaneleri

AKP hükümetinin her fırsatta sağlıkta devrim yarattıklarını söylese de durum hiç öyle görünmüyor.

Devlet hastanesinden aylarca randevu alamayan hastalar, doktora ulaşana kadar çile çekiyor.

 

Sözcü'nün haberine göre; Türkiye'de özellikle büyük kentlerde son dönemde göz, diş ve cildiye başta olmak üzere bazı bölümlerden randevu almak neredeyse imkansız hale geldi.

 

Vatandaşlar günler, haftalar hatta aylar sonrasına ancak randevu bulabiliyor.

 

Ancak hal böyleyken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere iktidar sözcüleri, yeni ve büyük hastaneler açmakla övünüyor.

 

İstanbul Samatya'da İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde vatandaşlar bu duruma isyan etti.

 

SEÇİM PROPAGANDASI

 

Erdoğan ve iktidar kanadı her fırsatta Savaş Ay'ın Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde hastanelerin içler acısı durumunu dile getiriyor. Oysa hiçbir şeyin değişmediği gözler önüne serildi.

 

Samatya Hastanesi'nde hasta trafiğini de dikkatlerden kaçmadı. Hasta ve yakınları muayene olmak ve kan vermek için uzun kuyruklar oluştururken, tekerlekli sandalyede olması gereken bazı hastaların koltuk değneği ile sağlık hizmeti almaya çalışmaları dikkat çekti. Vatandaş asıl son 20 yılda sağlık sisteminin çöktüğünü dile getirdi. İktidara büyük tepki gösteren hastalar ve yakınları “Allah kimseyi devlet hastanelerine düşürmesin” diye isyan etti.

 

(İTO) Başkanı Dr. Pınar Saip, sağlık sisteminde yaşanan randevu ve hizmet sıkıntısını şöyle değerlendirdi:

 

“Yeni yapılan hastanelerin çoğu maalesef, var olan diğer hastanelerin iş gücü ile yürüyor. Oradaki meslektaşlarımız, yeni hastanelerde görevlendiriliyorlar, yeni tayinler oraya çıkıyor. Eski hastanelerde de iş yükü bu nedenle giderek artıyor. Bu da şikayetlere yol açıyor. Sürekli birkaç hastanede iş yapmak zorunda kalıyorlar.”

Devlet hastaneleri
Devlet hastaneleri

 İlgili konular

uşak

Uşak'ta sapık doktor vukuatı: Hastasını uyutup tecavüz etti

5 saat önce

Uşak'ta daha önce alkol alarak sokak köpeğini tüfekle öldürmek ve komşularının ev ve araçlarını kundaklamak suçlarından hakkında cezai işlem uygulanan pratisyen hekim B. Y. ilaçla uyuttuğu kadın hastasına tecavüz etti....Devamını oku
Simon Bramhall

Naklettiği karaciğerlere imzasını kazıyan cerrahın doktorluğu sonlandırıldı

5 gün önce

Britanya'da hastalara nakil ettiği karaciğerlerin üzerine isim ve soyadının baş harflerini kazıdığı ortaya çıkan bir cerrah, doktorlar listesinden çıkarıldı....Devamını oku