Sağlık

Devlet hastanelerinde vatandaş 90'lı yıllara döndü: Ucu açık uzun kuyruklar

1 yıl önce

Devlet hastaneleri

AKP hükümetinin her fırsatta sağlıkta devrim yarattıklarını söylese de durum hiç öyle görünmüyor.

Devlet hastanesinden aylarca randevu alamayan hastalar, doktora ulaşana kadar çile çekiyor.

 

Sözcü'nün haberine göre; Türkiye'de özellikle büyük kentlerde son dönemde göz, diş ve cildiye başta olmak üzere bazı bölümlerden randevu almak neredeyse imkansız hale geldi.

 

Vatandaşlar günler, haftalar hatta aylar sonrasına ancak randevu bulabiliyor.

 

Ancak hal böyleyken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere iktidar sözcüleri, yeni ve büyük hastaneler açmakla övünüyor.

 

İstanbul Samatya'da İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde vatandaşlar bu duruma isyan etti.

 

SEÇİM PROPAGANDASI

 

Erdoğan ve iktidar kanadı her fırsatta Savaş Ay'ın Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde hastanelerin içler acısı durumunu dile getiriyor. Oysa hiçbir şeyin değişmediği gözler önüne serildi.

 

Samatya Hastanesi'nde hasta trafiğini de dikkatlerden kaçmadı. Hasta ve yakınları muayene olmak ve kan vermek için uzun kuyruklar oluştururken, tekerlekli sandalyede olması gereken bazı hastaların koltuk değneği ile sağlık hizmeti almaya çalışmaları dikkat çekti. Vatandaş asıl son 20 yılda sağlık sisteminin çöktüğünü dile getirdi. İktidara büyük tepki gösteren hastalar ve yakınları “Allah kimseyi devlet hastanelerine düşürmesin” diye isyan etti.

 

(İTO) Başkanı Dr. Pınar Saip, sağlık sisteminde yaşanan randevu ve hizmet sıkıntısını şöyle değerlendirdi:

 

“Yeni yapılan hastanelerin çoğu maalesef, var olan diğer hastanelerin iş gücü ile yürüyor. Oradaki meslektaşlarımız, yeni hastanelerde görevlendiriliyorlar, yeni tayinler oraya çıkıyor. Eski hastanelerde de iş yükü bu nedenle giderek artıyor. Bu da şikayetlere yol açıyor. Sürekli birkaç hastanede iş yapmak zorunda kalıyorlar.”

Devlet hastaneleri
Devlet hastaneleri

 İlgili konular

Malatya

AKP'nin % 68 oy aldığı o ilde ekmeğe 9 ayda 3 kez zam geldi: Halk isyanda!

10 ay önce

2019 yerel seçimlerinde AKP'nin % 68,47 oyla birinci parti olduğu Malatya’da, Haziran 2021'de 2 lira olan ekmek 9 ayda yapılan üç zammın ardından 3 liraya çıktı....Devamını oku
askıda ekmek

Türkiye’nin utanç fotoğrafı: Sabah 07.10'da askıda ekmek kuyruğu

10 ay önce

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir'in Buca ilçesinde soğuk havaya rağmen ucuza ekmek almak için kuyruk oluşturan yurttaşların fotoğrafını TBMM kürsüsünden göstererek, "Bu, Türkiye’nin utanç fotoğrafıdır" dedi....Devamını oku