İnsan Hakları

DFG'den Mart raporu: 6 gözaltı, 11 ceza

2 hafta önce

gazeteci

DFG’nin gazetecilere yönelik yaşanan hak ihlallerine ilişkin açıkladığı Mart ayı raporuna göre, 1 gazeteci öldürüldü; 6 gazeteci gözaltına alındı; 11 kişiye ceza verildi; 106 gazetecinin yargılaması ise devam ediyor.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mart ayı "Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri" raporunu açıkladı. Rapora göre, 1 gazeteci öldürüldü, 6 gazeteci gözaltına alındı, 106 gazetecinin ise yargılaması devam ediyor. Mart ayının da basın özgürlüğünü yaralayan uygulamalarla geride kaldığına değinen açıklamada, gazetecilik mesleğinin hedef alındığına dikkat çekildi.

 

Gazeteciliğin hedef alınmasıyla toplumun da hedef alındığı belirtilen açıklamada, “Basın emekçilerine yönelik baskıların temel amaçlarından biri de halkın gözünü ve kulağını kapatmaktır. İktidar, toplumun geçekleri görmesini engellemek, doğruları duymasının önüne geçmek istiyor. Tüm bu yönelimlerin kaynağı da bu istektir” denildi.

 

Gazetecileri susturmak amacıyla özellikle yargının yoğun bir çaba içerisinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bir ay içerisinde yüzü aşkın gazeteci yargılandıkları davalardan hakim karşısına çıkarken, gazetecilere çeşitli davalardan cezalar verildi. Raporumuzda da görüleceği üzere yine en dikkat çekici uygulamaların başında gazetelere yönelik verilen ilan reklam cezaları, televizyonlara da RTÜK eliyle verilen cezalar göze çarpıyor. Ayrıca internet haberciliğinin yaygınlaştığı bir süreçte bu mecrada sesini duyurmaya, haber yapmaya çalışan gazetecilerin haberleri de çeşitli gerekçelerle engelleniyor” ifadeleri yer aldı.

 

Yaşanan gelişmeler nedeniyle Nisan ayının da basın ve ifade özgürlüğü açısından baskılarla geçeceğine dikkati çeken açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “AKP-MHP iktidarının bu politikaları basın özgürlüğünü tamamen ortadan kaldıracak bir boyuta ulaştı. Toplumun karanlığa hapsedilmemesi için baskı politikalarından vazgeçilmeli, hem gazetecilerin hem de toplumun haklarına saygı duyulmalıdır. Gazeteci, temel ilkeler çerçevesinde her türlü haberi yapabilmeli, toplum da yaşananları tüm yönleriyle doğru bir şekilde görebilmeli, okuyabilmelidir.”Gazetecilere yönelik hak ihlalleri şu şekilde sıralandı:* Gözaltına Alınan Gazeteciler: 6* Saldırıya Uğrayan Gazeteciler: 1* Öldürülen Gazeteciler: 1* Haber Takibi Engellenen Gazeteciler: 3 olay* Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteciler: 2* Cezalandırılan Gazeteciler: 11 kişiye 29 yıl 6 ay 16 gün hapis, 14 bin 080 TL para cezası* Yargılaması Devam Eden Gazeteciler: 36 dosya, 106 gazeteci* İlan Reklam Cezası Verilen Gazeteler: 2 gazeteye 7 gün ceza* RTÜK Cezaları: 2 TV’ye 4 ceza* İnternet Erişim Engeli: 120 haber, 2 internet sitesi* Tutuklu Gazeteci Sayısı (06 Nisan 2021 itibariyle): 76İlgili konular

rabianaz

Savcı olay yerine hiç gitmemiş

1 hafta önce

Giresun’da şüpheli şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan rapor İstanbul Barosu tarafından yayımlandı....Devamını oku
mart

28 Mart gün özeti

3 hafta önce

Günün ileri çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku