Dinimizi Tanıyalım

DİB Ali Erbaş: Batı merkezli din anlayışlarının müzakere edilmesi gerekiyor

1 ay önce

erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Adli Yıl açılışında oluşan görüntülerle ilgili eleştiriler hakkında, "İnanç insan ile Allah arasında olsun diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Bu durum hayatın içinden konularda, inancın ikinci planda kalmasına yahut inancın hayatın dışına itilmesine sebep olmaktadır" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından Aksaray Üniversitesi’nde organize edilen 18. İmam Hatipliler Kurultayı’na katıldı. Erbaş burada yaptığı konuşmada, Yargıtay Başkanının da cübbesiyle duaya eşlik etmesine yönelik eleştirilere şöyle cevap verdi:

 

"İtikadi açıdan Batı merkezli din anlayışlarının sonucu olarak, neşret eden ve dünyayı etkileyen deizm, ateizm ve nihilizm vb. akımların, itikadi alanda yaşanan kaotik ortamın da etkisiyle İslam coğrafyasında karşılık bulması, üzerinde durulması gereken husulardandır. Bunları müzakere etmemiz gerekiyor. Bu sorunu tetikleyen en önemli olgu, dinin yaşanan hayatla irtibatının bilerek zayıflatılmasıdır. Bireysel ve sosyal meselelere İslam adına pratik çözümler getirilememesi. Bu durum hayatın içinden konularda, inancın ikinci planda kalmasına yahut inancın hayatın dışına itilmesine sebep olmaktadır.

 

Hani 'inanç sokakta olamasın, mahallede olmasın, insanın içinde olsun' diye bir anlayış var ya. 'İnanç işte insan ile Allah arasında olsun, evine yansımasın, ticaretine yansımasın, siyasetine yansımasın, adeletine, yargısına yansımasın'... Görüyorsunuz ya ortalığı ayağa kaldırıyorlar. İnançtan ayıklansın oralar, adeta bu düşünce insanlığı bu noktaya getirmektedir.”İlgili konular

erdoğan

Erdoğan ABD'de konuştu: Türkevi binamızın kapıları herkese açıktır

1 ay önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta "Yeni Türkevi Binası Açılış Töreni"nine katıldı. Erdoğan, açılışta yapttığı konuşmada, "Bu bina barışa olan inancımızın da bir sembolü. Türkevi binamızın kapıları herkese açıktır" dedi....Devamını oku
akarca

2021-2022 Adli Yılı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın duasıyla açıldı

1 ay önce

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, cübbesiyle adli yıl açılışında duaya el kaldırdı....Devamını oku