Gündem

Dilipak'dan kenevir fetvası: Keneviri yakmak haramdır, israftır

2 yıl önce

dilipak

“Kenevir engellendiği için askerimiz, polisimiz, doktorlarımız, aşırı radyasyon etkisi ile kısırlaşacak ya da kanser olacaklar”

Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, yazısında keneviri yakmanın haram ve israf olduğu görüşünü dile getirirken bitkinin içindeki bir maddenin uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için kullanılabileceğine dikkati çekti.

 

Dilipak, bugünkü köşe yazısında Sakarya Belediyesi’nin çöp alanının üzerine toprak döküp kenevir ektiğine dair çıkan haberi hatırlatarak “Toprağın ıslahı, kanserleşmesinin ve çevreye zehirli gaz salınımının önlenmesi açısından harika bir çözüm. 100 dönümlük ekim alanı, 4-5 km çapında bir alana hayat verecek. Sakarya Belediyesi 19 ilin dışında, özel izinle ekim yapan bir ilimiz” dedi.

 

Kenevir konusunu milli bir mesele haline getirmek gerektiğini söyleyen Akit yazarı, şu ifadeleri kullandı:

 

Kenevir konusunda, Erbakan’ın ABD’nin baskılarına karşı, CHP-MSP koalisyonu zamanında verdiği direnişi bugün gösteremiyoruz maalesef. Arkadaşlar daha önce Kılıçdaroğlu ile görüşmüşlerdi. Aslında herkesle görüşüp bu işi milli bir mesele haline getirmemiz lazım. THC ve CBD en az afyon kadar değerli ama işe bakın ki, bugün hâlâ bu alanda üretim yapmak mevzuat ve bürokrasi eli ile yasaklanıyor. Bu aklı kim veriyorsa, bu nasıl bir akılsa.

 

Kaçak kenevir tarlalarına yapılan operasyonları da anımsatan Dilipak, şöyle devam etti:

 

Her hafta kaçak kenevir ekimi yapılan alanlar tespit edilip, operasyon yapılıyor ve kenevirler yakılarak imha ediliyor. Herhalde bu da mevzuat gereği. Bir bitkiyi yakmak nasıl bir akıl. Onu yakarken havaya, toprağa da, o topraktaki canlılara da zarar veriyorsunuz. Anız yakan ki bu iş de günahtır. İsraf haramdır. Bu ürünler ekonomiye kazandırılabilir. Yılda 10 milyar liralık kenevir yakılarak imha ediliyor. Bunda kamu yararı yok. Kamu yararı olmayan bir işlem suçtur. Bu ürünleri yed-i emin olarak TİGEM’e verin. Üniversitelerle beraber, gerekirse tarım kooperatif ile birlikte bu ürünler değerlendirilebilir. Bu ürün toplum sağlığı için olduğu kadar savunma açısından da önemli. Ekonomik açıdan da önemli.

 

“THC uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için çare olabilir” diyen Akit yazarı, yazısının devamında şu ifadeleri kullandı:

 

Bir yandan teşvik yok, öte yandan engel çok. Sonra da üretip ne yapacaksınız, pazar oluşmadı diye olumsuz propaganda yapılıyor. Daha milli tohumumuz yok, ilk yapılan tohum çalışması, bu bitkinin en değerli ürünü olan THC ve CBD’si sınırlandırılmış tohumla ilgili. Bu nasıl bir akıl! Bu cinnetin arkasında hangi lobi var. Neden kimse bu konuyla ilgilenmez.

 

Siyaset kendi can derdinde, üniversitelerimizin birçoğu ilgilenmiyor bile. İlgilense de zaten 40 tane engelle karşılaşacak. CBD, THC bulmak isteseler zor.

 

Bakın bunu engelleyenler, kanser, şeker, Alzaymır, astım hastalarının ahını alacaklar. Bizde yüz liraya üretilecek bir şeyi Avrupa’dan 1000 liraya alırsanız sorun yok. Bunun bir mantığı, açıklaması var mı?

 

Bakın kenevir engellendiği için askerimiz, polisimiz, doktorlarımız, aşırı radyasyon etkisi ile kısırlaşacak ya da kanser olacaklar. Bütün o X-Ray cihazları, Jammer kullananlar, radar istasyonlarındaki kardeşlerimiz, röntgen ya da MR kullananlar, mayın arama cihazı kullananlar, telsiz muhaberat sistemleri kullananların sağlığı için kenevir tekstili kullanmaları gerekiyor. Geçen her gün bizim için bir kayıp.. Bu işi engelleyenleri Allah’a havale ediyorum. Ben ise konuşmaya, yazmaya devam edeceğim. Haksızlıklar karşısında susmayacağım.İlgili konular

akp

Dilipak'tan AKP'ye manidar tepki: 'Dava arkadaşı idik, davalı olduk'

9 ay önce

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, AKP'nin kendisine açtığı dava sebebiyle tepki göstererek "Dava arkadaşı idik, davalı olduk” dedi....Devamını oku
Dilipak: Sivrisinek

Dilipak: Sivrisineklerin başına gelenler, bizim de başımıza gelebilir

10 ay önce

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın sıtmayı önlemek amacıyla sivrisinek konusunda yaptığı çalışmaya yer verdi....Devamını oku