Türkiye Haberleri

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Zaman Biden’ı destekleme zamanı

2 hafta önce

portekiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'de yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, "Zaman çok net bir biçimde ve çok açık bir biçimde Biden’ı desteklediğimizi söyleme zamanıdır. ABD’de özgür ve adil seçimler gerçekleştirilmiştir ve bizler Biden ve kendisinin yönetimi ile çalışmayı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'nı devralan Portekiz’i ziyaret eden Çavuşoğlu, Portekiz’de Başbakan Antnio Costa tarafından da kabul edildi.

 

Bakan Çavuşoğlu, Başbakan Costa ile görüşmesinin ardından Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ile ikili görüşme yaptı. Görüşmenin ardından ikili ortak basın toplantısı yaptılar.

 

Bakan Çavuşoğlu, ABD’de meydana gelen olaylara ilişkin sorular soruldu. Çavuşoğlu soruya verdiği cevapta, “Öncelikle dün Washington’da yaşanan olayları tam olarak seçilmiş Başkan Joseph Biden’ın kullandığı terminoloji ile belirtmek istiyorum. Bu daha önce hiç öngörülmemiş bir şekilde Amerika’nın demokratik kurumlarına bir saldırıdır. Aslında ABD’nin demokratik kurumları şanslıyız ki bu saldırıyı bertaraf etti. Biden’ın seçilmiş olduğu, ABD Anayasası ve yasal kurallar çerçevesinde kongre tarafından onaylandı ancak yine de dün Washington’da yaşananlar son derece üzücü bir gelişmeydi. Bunun sadece bir gelişme olmasını ümit ediyoruz ve devamının gelmemesini diliyoruz. Bu tabi ki maalesef objektif bir biçimde şu anda görevde olan Başkan tarafından da desteklendi. İşte bu sebeple zaten bu olay eleştiriliyor ve kendisi eleştiriliyor. Zaman çok net bir biçimde ve çok açık bir biçimde Biden’ı desteklediğimizi söyleme zamanıdır. ABD’de özgür ve adil seçimler gerçekleştirilmiştir ve bizler Biden ve kendisinin yönetimi ile çalışmayı bekliyoruz. Çünkü bütün bunların ABD ve AB arasındaki ilişkiler için bir dönüm noktası olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 İlgili konular

abd

ABD Merkez Komutanlığı CETCOM'dan Kobani'deki teröristlere skandal mesaj! 

19 dakika önce

ABD Merkez Komutanlığı CETCOM skandal bir paylaşımda bulundu. ABD Merkez Komutanlığı'na bağlı DEAŞ ile Mücadele Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Wayne Marotto, sosyal medya hesabından terör örgütü PKK/YPG'nin uzantısı SDG'li teröristlere medhiyeler düzdü. Bu mesajı alıntılayan CENTCOM da SDG'yi meşrulaştırarak "Kobani'nin özgürlük günü kutlu olsun!" diye mesaj yayınladı....Devamını oku
koronavirüs

ABD’de koronavirüs aşısı uygulandıktan sonra yaşamını yitirdi

2 gün önce

İsmi açıklanmayan kişinin, Perşembe günü Kaliforniya eyaletinin Placer bölgesinde yaşamını yitirdiği ifade edilirken, Placer County Şerif Ofisi’nden yapılan açıklamada olayın soruşturulduğu ifade edildi....Devamını oku