Gündem

Dışişleri Bakanlığı, Arap Ligi kararlarına tepki gösterdi

3 ay önce

arap ligi

Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak Arap Ligi’nin Türkiye'yi hedef alan kararlarını yalanladı. Açıklamada "Ülkemize yönelik asılsız iddiaları tümüyle reddediyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

 

"Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi’nin 9 Mart 2022 tarihinde düzenlenen toplantısında kabul edilen bazı kararlarda ve açıklamalarda yer alan ülkemize yönelik asılsız iddiaları tümüyle reddediyoruz.

 

Bölge gerçekleri ve dinamikleriyle uyuşmayan bu köhne ve art niyetli yaklaşımların Arap coğrafyasındaki sorunların çözümüne katkı sağlamadığı aşikârdır.

 

Türkiye, milli güvenliğine ve çıkarlarına yönelik tehditlerle mücadelesini uluslararası hukukun ilke ve normları çerçevesinde yürütmektedir. Bu konuda herhangi bir şüphe ya da tereddüt yoktur. Türkiye’nin tüm bu çabaları, aynı zamanda Arap ülkelerinin egemenliği, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasına yöneliktir."

 İlgili konular

katar

Katar Dışişleri Bakanı Türkiye'de

5 ay önce

Dışişleri Bakanlığı'ndan, "Katar Devleti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, 13-14 Ocak tarihlerinde Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirmektedir" denildi....Devamını oku
ab

Dışişleri, AB'nin 'Türkiye Raporu'na sert tepki verdi

8 ay önce

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu Türkiye Raporu'na sert tepki verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada; "Ülkemizle ilişkilerde yine çifte standartlı yaklaşımın sergilendiği bir Türkiye Raporu yayımlanmıştır. Mesnetsiz iddiaları ve haksız eleştirileri kabul etmiyoruz" denildi....Devamını oku