Türkiye Haberleri

Dışişleri'nden Yunanistan'a Doğu Akdeniz çıkışı

2 hafta önce

yunanistan

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in yeniden göreve başlaması üzerine Yunanistan tepki göstermişti. Bunun üzerine Dışişleri bir açıklama yaparak, "Doğu Akdeniz’de en uzun kıyısı bulunan ülkemizin anakarasına 15 kilometre mesafede faaliyet göstermesine itiraz edilmesi kabul edilemez" dedi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Oruç Reis gemimiz bir ay süren bakım ve onarım işlemlerinin ardından sismik araştırma faaliyetlerine kaldığı yerden bugün devam etmeye başlamıştır" denildi.

 

Ayrıca açıklamada şunlar ifade edildi:

 

"22 Ekim 2020 tarihine kadar sürecek olan bu faaliyet, tamamen Türk kıta sahanlığı içinde olup, faaliyet alanı Türkiye'ye en yakın 15 kilometre, Yunan anakarasına ise 425 kilometre uzaklıktadır.

 

"Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada, uluslararası hukuk ile bağdaşmayan asılsız iddialar öne sürerek itirazlarını yinelemiştir. Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı bulunan ülkemizin anakarasına 15 kilometre mesafede faaliyet göstermesine itiraz edilmesi kabul edilemez."İlgili konular

korona

Yunanistan'da sokağa çıkma yasağı başladı

14 saat önce

Çok sayıda kentte artan koronavirüs vakaları nedeniyle Yunanistan’da 00.30-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı getirildi....Devamını oku
navtex

Ege'de 2, Doğu Akdeniz'de 1 yeni NAVTEX yayımladı

5 gün önce

Türkiye, Ege'de 2, Doğu Akdeniz'de de 1 olmak üzere 3 yeni NAVTEX yayımladı....Devamını oku