İnsan Hakları

DİSK-AR: Geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 45 bin

1 hafta önce

DİSK-AR

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) kasım ayında geniş tanımlı işsiz (atıl işgücü) sayısının 8 milyon 45 bine yükseldiğini açıkladı.

DİSK-AR'ın konuya ilişkin raporunda İŞKUR ve TÜİK verileri arasında "İzah edilemez fark" olduğunu değinilerek "İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı Kasım 2020 ve Kasım 2021 arası bir yıllık dönemde 3 milyon 4 binden 3 milyon 182 bine yükselerek 178 bin kişi arttı.

 

TÜİK’e göre ise son bir yılda dar tanımlı işsiz sayısı bu dönemler arası 284 bin azaldı. Ancak TÜİK yıllık işsizlik verilerinde bu eğilim yer almıyor. TÜİK’in yıllık işsizlik verilerinin salgın dönemindeki işten çıkarma yasağı nedeniyle karşılaştırılabilir olmadığını ve yıllık karşılaştırmada ciddi sorunlar olduğunu düşünüyoruz" açıklaması yapıldı.

 

Raporda, "Dar ve geniş işsizlik arasındaki makasın bu denli açılmasının en önemli nedeni salgın dönemindeki işten çıkarma yasağının dar tanımlı işsizliği sınırlı düzeyde tutmuş olması ve işbaşında olunan sürenin azalmasıdır. Böylece dar tanımlı işsizlik sınırlı kalırken geniş tanımlı işsizlik fırlamıştır. " denildi.

 

DİSK-AR raporunda cinsiyete göre işsizlik oranlarında, kadınların tüm işsizlik türlerinde erkeklerden önde olduğu görülmektedir dendi.

 

Rapora göre mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı erkeklerde yüzde 9,6 iken kadınlarda yüzde 14,5 olarak gerçekleşti.

 

Geniş tanımlı işsizlikte, işsiz erkeklerin oranı yüzde 14,1 seviyesinde gerçekleşirken, kadınlar da bu oranın yüzde 26 olduğu belirtildi. Kadın ve erkeklerin geniş tanımlı işsizlik oranındaki farkı böylece yüzde 11,9 olarak kaydedildi.

 

TÜİK işsizlik oranını yüzde 11,2 olarak açıkladı


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise işsizlik kasımda yüzde 11,2 olarak gerçekleşirken, işsiz sayısı bu dönemde 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bine yükseldi.

 

Geniş tanımlı işsiz sayısı ise TÜİK'e göre kasımda 0,7 puan azalarak yüzde 22,1'e geriledi.İlgili konular

Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu'ndan TÜİK Başkanı'na: 84 milyonun ahını aldınız

3 gün önce

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,TÜİK Başkanı Dinçer'in "Enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum, bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum" açıklamasına yanıt verdi....Devamını oku
10 ocak gazeteciler günü

10 Ocak gün özeti

1 hafta önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz....Devamını oku