Gündem

DİSK: halkın iradesi, daha güçlü bir biçimde sandıktan çıkmıştır

3 yıl önce

DİSK: halkın iradesi, daha güçlü bir biçimde sandıktan çıkmıştır


DİSK Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran'da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili açıklama yaptı. Çerkezoğlu, "İstanbul'da hak yerini bulmuş, hukuka aykırı olarak yenilenen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini 800 bin oy farkla Ekrem İmamoğlu kazanmıştır. 31 Mart 2019'da açığa çıkan halkın iradesi, 23 Haziran 2019'da çok daha güçlü bir biçimde sandıktan çıkmıştır. İstanbul halkı sadece Büyükşehir Belediye Başkanı seçmemiş, kendi iradesine saygı gösterilmemesinin hesabını sormuştur" ifadelerini kullandı.
 

 

Çerkezoğlu "İşçi sınıfının en büyük kenti olan İstanbul'daki seçim sonucu, ekonomik kriz gün geçtikçe derinleşirken bir avuç ihale zengininin meselesini milyonların geçim meselesinin önüne koyanlara karşı halkın kestiği bir hesap olmuştur. İşsizliğin Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdığı ve zamların her geçen gün ücretleri erittiği seçim sürecine krizi yok sayarak, halkın iş ve aş taleplerini küçümseyerek, emeklilik hakkı talep edenleri aşağılayarak, yüzde 99'un geçim derdini dile getirmesini neredeyse "suçlu” göstererek girenler, 31 Mart'ta çıkan sonuçlardan ders almamış; 23 Haziran'da çok daha güçlü bir mesaj ile karşı karşıya kalmıştır." dedi.
 
Çerkezoğlu, DİSK'in işçilere 'Demokrasi, adalet ve emeğin hakları mücadelesini güçlendirecek, ülkeyi yönetenlere 'haklarımıza ve irademize saygı göster' mesajını verecek biçimde tercihlerini yapma” çağrısında bulunduklarını hatırlattı.
 
Çerkezoğlu, 23 Haziran 2019'da sandıklardan çıkan sonucun, demokrasi, adalet ve emeğin hakları mücadelesini güçlendirecek bir sonuç olduğunu vurguladı.

  İlgili konular

bergen

12 Mart gün özeti

8 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku