Gündem

Diyanet 18 Mart hutbesinde Atatürk'ü yine unuttu

5 ay önce

diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ne denk gelen hutbesinde Çanakkale Zaferi’nin mimarı ulu önder Atatürk’e yer vermedi.

Ulusal gün ve bayramlarda program düzenlemeyen, Atatürk’ün adını dahi anmaktan çekinen kurum, 18 Mart mesajında “ümmet” vurgusu yaptı.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrıldığı 10 Kasım’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na, 30 Ağustos Zafer Bayramı’ndan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na kadar 2021’de hiçbir ulusal gün ve bayramda program düzenlemeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, eleştirilerin hedefi olmuştu.

 

Ulusal gün ve bayramların denk geldiği cuma günleri hutbelerde Atatürk’ün adını dahi anmaktan çekinen Diyanet, cuma gününe denk gelen 10 Kasım 2017’deki hutbede, Atatürk’ü anmak bir yana Atatürk’ü ima dahi eden hiçbir cümleye yer vermemişti.

 

Diyanet, Atatürk’ü yok sayma politikasına bu yıl da devam etti. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ne denk gelen hutbesinde Atatürk’e ve Cumhuriyete yer vermedi.

 

"ÜMMET" VURGUSU


Ulus yerine “ümmet” vurgusu yapılan “Çanakkale Zaferi: Bir milletin yeniden dirilişi” başlıklı hutbede, “Çanakkale, ‘Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor’ dizelerinin vücut bulmuş hali, Allah yolunda cihad ve şehadet ruhudur. Çanakkale, Anadolu’nun her evinden, Rumeli’nin her bölgesinden, İslam coğrafyasının her beldesinden imanı, gayesi ve duygusu bir olan müminlerin sıradağlar gibi omuz omuza vererek gösterdiği ümmet olma şuurudur” denildi.

 

AKP Ankara Milletvekili Emrullah İşler ise “Hutbelerde hiçbir devlet adamının ismi anılmıyor. Uygulama gayet doğrudur. Bu Atatürk’ün kendi kararıdır” savunmasını yaptı.

 

"KAÇAK GÜREŞİYORLAR"


Emekli müftü Gani Aşık, hutbenin Osmanlı’da hükümdarlığın önemli simgesi olduğunu, cuma hutbelerinin hükümdar adına okunduğunu anımsatarak “Atatürk’ün ‘hutbelerde kişilere dua edilmemesinden’ kastı, Osmanlı dönemine ve padişahlarına benzememe arzusudur” dedi.

 

Diyanet’in, günlük siyasete AKP döneminde göbeğinden girdiğini söyleyen Aşık, “Hutbelerde Atatürk’ün anılmamasının, Ata’nın Cumhuriyetin henüz başlarında ‘hutbelerde kişilere değil, cumhuriyete ve halka dua edilmesini’ isteyen genelgesine bağlanması, kaçak güreşmekten başka bir şey değil.

 

Cumhuriyete ve devrimlere savaş açan Diyanet’in, Ata’nın bu genelgesine sadakati gözlerimizi yaşartıyor. Her milli bayramda olduğu gibi cuma gününe denk gelen Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünde Türkün yazgısını değiştiren zaferin mimarı Mustafa Kemal’in anılması bir milli vicdan borcudur. Tersine gerekçeler uydurmak, ipe un sermektir” ifadelerini kullandı.İlgili konular

94. Oscar

23 Mart gün özeti

4 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
İstanbul'da kar

10 Mart gün özeti

5 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku