Gündem

Diyanet: Kenan Evren, sosyal demokrat görüşleriyle bilinirdi

1 hafta önce

Kenan Evren

Türkiye Diyanet Vakfı'nın çıkardığı İslam Ansiklopedisi'nde Kenan Evren, “Sosyal demokrat görüşleriyle bilinirdi” diye anlatıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) İslam Ansiklopedisi'nde Kenan Evren'e de yer verilirken, Evren'in 27 Mayıs dönemindeki rolünden söz edilerek, “İhtilal sırasında Ordu Donatım Okulu kurmay başkanlığı görevindeydi. Sosyal demokrat görüşleriyle bilinen Evren, 27 Mayıs'ı destekledi, fakat rütbe disiplinine uyulmadığından benimsemedi” denildi.

 

"1979 yılında darbe hazırlıkları emri verdi"


Sözcü'den Ali Ekeber Ertürk'ün haberine göre, Evren'in okullarda din dersini mecburi hale getirdiği ancak türbanla okullara girişe engel olduğu savunuldu.

 

12 Eylül'den bir yıl önce 1979'da darbe hazırlıklarına başlanılması talimatını verdiği de öne sürülen Evren'in Genelkurmay Başkanlığı'na getirildiği sırada ülkede ekonomik durumun kötüye gittiği, toplumsal şiddet, anarşi ve bölücü faaliyetlerin arttığı da vurgulandı.

 

Ayrıca Maraş ve Çorum olaylarının da sarsıcı sonuçları olduğu kaydedildi.

 

Ansiklopedide, Evren'in “Genelkurmay Başkanı” olarak başında olduğu 12 Eylül darbe süreci şöyle anlatıldı:

 

“Eylül 1979'da Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ali Haydar Saltık'a darbe hazırlıklarına başlaması talimatı verdi. Darbe yönetimi, fazla özgürlükçü bulduğu 1961 anayasasını ülkedeki olumsuz gelişmelerin ana sebeplerinden biri olarak görüyordu. Bundan dolayı yeni bir anayasanın hazırlanması için kurucu meclisin teşkiline karar verildi. Evren döneminde alınan önemli kararlardan biri din derslerinin okullarda mecburi kılınmasıdır. Evren, üniversitelerde okuyan kız öğrencilerin başörtüsüyle veya türbanla derse girmelerine yönelik yasayı kabul etmedi ve bu kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götürerek iptalini sağladı.”İlgili konular

Diyanet

Diyanet’in bütçesi gelecek yıl 16,1 milyar TL

2 gün önce

Cumhurbaşkanlığı’nın bütçesi 2024’te 5 milyar TL’ye ulaşması beklenirken, Diyanet’in bütçesi ise 2024’te 20 milyar TL’yi aşacak....Devamını oku