Gündem

Diyanetten seccade, tesbih ve surahi satışı

11 ay önce

ali erbaş

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesinde, seccadeler tesbihler, sürahiler satışına başlarken, en ucuz ürün bin 200 lira.

Olaya tepki gösteren vatandaş, “Diyanet milleti zengin sanıyor, pes doğrusu” dedi.

 

Vatandaşın alım gücü pandemi ve yükselen döviz kurları nedeniyle günden güne düşerken, Diyanet İşleri Başkanlığı, başta lüks seccade olmak üzere ürün satışına başladı.

 

Seccadeler, Türkiye Diyanet Vakfı'nın internet sitesinde 3 bin 500 TL'den satılıyor.

 

Diyanet 2 bin 100 liraya kehribar tesbih, 2 bin 400 liraya Çeşm-i Bülbül İbrik ve Sürahi ile bardak da satılırken, Beykoz Cami Ayasofya objesine de bin 200 lira fiyat konuldu.


Türkiye Diyanet Vakfı'nın (TDV) internet sitesi üzerinden satılan 3 bin 500 TL'lik ‘Madalyon Kırmızı Uşak Halı Seccade' kırmızı, krem, lacivert ve mavi olmak üzere dört farklı renkte sunuluyor.

 

Seccadelerin stokta olmaması halinde ortalama 30-40 günde yeni dokuma yapılarak satılacağı da belirtildi. Seccadeler için “Madalyonlu Uşak halıları, 16. yy içerisinde üretilmiştir.

 

Uşak halılarındaki çok çeşitli zengin madalyon tipleri Türk ustaların hâkimiyet gücünü belli eder. Seccadeler ya da diğer ismiyle mihraplı halılar, kutsal mekan anlamıyla yüklüdür” ifadeleri yer aldı.


TDV'nin internet sitesinde ayrıca tesbihler de satışta bulunuyor. “Sarı renkli günlük kullanıma uygun damla kehribar” tesbih bin 50 ila 2 bin 100 lira fiyatları arasında satılıyor. Çeşmi Bülbül İbrik ve 6 bardak ise 2 bin 400 TL liraya satışa çıkarıldı. Çeşmi Bülbül Sürahi ve 6 bardak ise 2 bin TL'den satışa sunuldu. Beykoz Camı Ayasofya objesinin fiyatı ise bin 200 TL oldu. Diyanet'in ticaret yapması şu yorumlara neden oldu: “Millet ekmek bulamıyor, Diyanet pahallı ürünler satıyor bu nasıl bir mantık. Diyanet İşleri ticaret yapar mı?…”

tesbih
seccade


İlgili konular

94. Oscar

23 Mart gün özeti

6 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
diyanet

Diyanet 18 Mart hutbesinde Atatürk'ü yine unuttu

6 ay önce

Diyanet İşleri Başkanlığı, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ne denk gelen hutbesinde Çanakkale Zaferi’nin mimarı ulu önder Atatürk’e yer vermedi....Devamını oku