Politika

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanan Güzeloğlu: Mahşeri vicdanı yaralayıcı uygulamalar gerçekleştirildi

3 yıl önce

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanan Güzeloğlu: Mahşeri vicdanı yaralayıcı uygulamalar gerçekleştirildi


İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ilk görev gününde açıklamada bulundu. Belediye bünyesinde mahşeri vicdanı yaralayıcı uygulamalar gerçekleştirildiğini söyleyen Güzeloğlu, belediye kaynaklarının "PKK'ya kullandırıldığını" ileri sürerek, "Bu kabul edilemez ve sürdürülemez" dedi.
 
Türk Bayrağı logosunun HDP'li belediye tarafından belediye kimlik kartları ve birçok belediye tanıtım logosunda kaldırıldığını ifade eden Güzeloğlu, konuşmasının devamında, "Tüm bu uygulamaların karşılığında 4 aylık dönemde ciddi anlamda vatandaşlarımızdan başta susuzluk olmak üzere şikâyetler iletilmiştir. Bugünden başlayarak Diyarbakır'ın her köşesine, kişisine ve meselesine bu sorumluluk ve anlayışla bütün çalışanlarımızla hizmet götürmeye çalışacağız" sözlerini kaydetti.
 
Güzeloğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:
 
"Terör örgütü ve suçlarından yargılanan kişilerin hukuki olmayan bir statüde belediyede görevlendirilmesi, mevzuatımızda olmamasına rağmen eş başkanlık uygulamasının belediyede hayata geçirilmesi, Diyarbakır'da peygamber ve sahabeler şehri aziz beldemizde imar planlarında geçmiş dönemde yapılan ve ayrılarak birçoğunda inşaatına başlanan cami imar planı düzenlemelerinin iptal edilmesi ve Sahabe-i Kiram'dan Diyarbakır'ın fethini gerçekleştiren aziz sahabenin isminin terör örgütü suçlusuyla değiştirilmek istenmesi, valiliğimizin yetkisi dahilinde iptal edilmesine rağmen hukuku aykırı bir şekilde zorla o tabelanın yerine tekrar asılmaya çalışılması gibi mahşeri vicdanı çok yaralayıcı ve Diyarbakır halkını çok rahatsız eden bir dizi uygulamalar gerçekleştirilmiştir.
 
Bu perspektifte şüphesiz ki halka hizmet için var olan, her türlü kaynağını son kuruşunu da milletine hizmet için harcamak zorunda olan belediyenin kaynakları, daha önce kayyum öncesi dönemde gerçekleştirildiği gibi yeniden PKK terör örgütüne, uzantılarına, işbirlikçilerine tahsis edilmeye, bu kaynaklar bu doğrultuda kullanılmaya başlanmıştır. Devletin ve milletin emanetinin, parasının bu şekilde hizmet yerine terör örgütüne, Kandil'e kadar uzanan perspektifte kullanılması kabul edilemez ve sürdürülemezdir.
 
Belediye seçim sonrası dönemde birlik ve beraberliğimizin sembolü olan, rengini aziz şehitlerimizin kanından alan şanlı Türk bayrağımızı sizlerin de çok iyi bildiği ve haberleştirdiği gibi belediye kimlik kartlarından başlayarak, birçok belediye tanıtım logosunda ve internet sitesinden kaldırılmıştır. Tüm bu uygulamaların karşılığında 4 aylık dönemde ciddi anlamda vatandaşlarımızdan başta susuzluk olmak üzere şikâyetler iletilmiştir. Bugünden başlayarak başkan vekilliği dönemimizde devletin bütünsel organizasyonu ve en önemli parçası olan belediyelerimizin temel görevi olan Diyarbakır'daki bütün vatandaşlarımıza hizmet noktasında en üst düzeyde sorumluluk ve hizmet anlayışına sahibiz. Diyarbakır'ın her köşesine, kişisine ve meselesine bu sorumluluk ve anlayışla bütün çalışanlarımızla hizmet götürmeye çalışacağız.
 
Bugün personelimizle yaptığımız toplantıda dile getirdiğimiz gibi işine, devletine bağlı ve vatandaşına hizmet amaçlı her personelle hizmet vermeye devam edeceğiz. Her birinin hukuku şüphesiz korunacak, her birisi bulunduğu pozisyonda görevine devam edecek. Şüphesiz terör örgütü ile iltisaklı, ilintili ve bu bağlamda değerlendirilenler istisnadır. Gereği hem hukuki hem de idari anlamda yapılacak. Diyarbakır on bin yıllık bir tarihe sahip ve medeni geçmişimizin, insanlık mirasının en önemli şehirlerinden biridir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile 'Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin simgesidir' .


İlgili konular