Politika

Diyarbakır’da operasyona tepki: Ülkeye faydası yok, faturası bize vergi olacak

2 yıl önce

Diyarbakır’da operasyona tepki: Ülkeye faydası yok, faturası bize vergi olacak


Türkiye’nin Suriye’ye yönelik başlattığı operasyona dair Diyarbakır’da yurttaşlarla konuştuk. Olanın yine fakir insanların çocuklarına olacağını belirten yurttaşlar, savaşın faturasının kendilerine vergi olarak döneceğini söyleyerek, bu operasyonun ülkeye faydasının olmadığını dile getirdiler.
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik operasyonun başladığını duyurmasının ardından Diyarbakır’da sokağa çıkıp yurttaşların ne düşündüğünü öğrenmeye çalışıyoruz. Operasyon başladığı andan itibaren Diyarbakır’da köşe başlarında polislerin gelene gidene GBT yaptığını, cadde ve sokak başlarına zırhlı araçları yerleştirdiğini görüyoruz. Bu süreç gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ederken herkeste büyük bir hoşnutsuzluk var. Operasyonun yarattığı gerginliği insanların sohbetlerinde, yüz ifadelerinde görebiliyoruz.
 
"KİMSE DEMİYOR BU SAVAŞ NİYE DİYE?"
"Bir süre dolaşıyorum Sur’da bir çay ocağında oturuyorum, ardından müsaade isteyip bir masaya oturuyorum. Gençlerden biri 'Mesele nedir sor hele?' diyor. 'Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yaptığı operasyon hakkında ne düşünüyorsunuz?' diye soruyorum. Hasan, 'Ne istiyorlar ki bizden. Burada kardeşiz diyorlar. Bize yapmadıkları kalmadı. Belediyelere kayyum atandı, vekiller içeride, Sur’un yarısı dümdüz oldu. Tek bir şey diyeceğim; Batıdaki insan bu savaştan ne kazanacak? Bunun faturası, zammı, vergisi kime kesiliyor, bize de batıdakine de. Ülke olarak açlıktan ölüyoruz. Çıkıp savaş diyorlar. Kimse çıkıp demiyor bu savaş niye?" diyor.
 
"FAKİRİN ÇOCUĞU ÖLÜYOR"
Ardından söz alan Bahattin, “Camiye gideceğim ama iki kelime konuşayım diye ekliyor: "Bu operasyonun bu ülkeye zerre faydası yok. Ne maddi ne manevi. İçte sıkışmış. Ekonomi bitmiş. Kime ne anlatacaksın?"
 
"UCUNDA ÖLÜM OLAN BİR OPERASYONA EVET DENİLİR Mİ?"
Bir süre daha dolaşıyorum. Esnaf olan Yusuf (64), operasyonun asıl nedeninin iktidarın iç siyasette fazlasıyla sıkışmış olması ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin üstünü örtmek olduğunu ifade ediyor. Yusuf, “Oradan bir kurşun sıkılmamış neyin güvenliği? Millet ekmek bulamıyor. Operasyon bize vergi, zam olarak dönecek. Onların parası çok, çocukları parayla askerlik yaptılar. Niye savaş umurlarında olsun” diyor.
 
CHP’nin tezkereye “evet” demesine de tepki gösteren Yusuf, “Kılıçdaroğlu çıkıp ‘İçim yana yana evet diyeceğim’ dedi. Ucunda ölüm olan bir operasyona evet denilir mi? Vicdanı olan insan evet der mi? Mesele Kürt olunca hepsi aynı. Bugün değil, 64 yaşındayım 64 yıldır böyle” diyor. Soyadını soruyorum “Gerek yok çoluk çocuğumuz var başlarına bir şey gelmesin” diyor. 


İlgili konular

kelepçe

AKP’nin torba yasası belli oldu: Gazetecilere hapis, vergi kaçakçılarına af

4 ay önce

AKP’nin torba yasasında gazetecilere “şirket itibarını zarar” gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Vergi kaçakçılarına yönelik ‘etkin pişmanlık’ hükümleri ise genişletiliyor....Devamını oku
Diyarbakır

Sanayi sitesindeki patlamada 15 kişi yaralandı

4 ay önce

Diyarbakır'da 3'üncü Sanayi Sitesi'ndeki bir iş yerinde meydana gelen patlamada 15 kişi yaralandı....Devamını oku