Kültür-Sanat

Doğan, Safoğlu ve Çakar Berlin Bienali’nde

1 yıl önce

uclu

11. Berlin Bienali’ne Türkiye’den tutuklu kaldığı yaklaşık iki yılın ardından geçtiğimiz yıl tahliye edilen gazeteci ve ressam Zehra Doğan, Türkiye doğumlu ve Berlin’de yaşayan yönetmen Aykan Safoğlu ile minyatür sanatçısı Cansu Çakar katılacak.

Ertelenen Berlin Bienali sanatçı listesini açıkladı. Eylül ayında gerçekleşecek bienalde Türkiye’den Zehra Doğan, Aykan Safoğlu ve Cansu Çakar yer alacak.

 

Korona virüsü nedeniyle sonbahara ertelenen 2020 Berlin Bienali, 5 Eylül’de başlayacak ve 1 Kasım’a kadar devam edecek. Almanya’nın başkentinde gerçekleşecek olan organizasyon KW Institute, daadgalerie, The Gropius Bau ve bienalin geçici sanat alanı ExRotaprint’te yapılacak.

 

Sanat Atak‘ın aktardığına göre, tam katılımcı listesi geçtiğimiz günlerde açıklanan 11. Berlin Bienali’ne Türkiye’den tutuklu kaldığı yaklaşık iki yılın ardından geçtiğimiz yıl tahliye edilen, Banksy’nin kendisine özel bir duvar resmi yaptığı, gazeteci ve ressam Zehra Doğan, Türkiye doğumlu ve Berlin’de yaşayan yönetmen Aykan Safoğlu ile 1988 İstanbul doğumlu, İzmir ve Beyrut’ta yaşayan minyatür sanatçısı Cansu Çakar da katılacak.

 

DAYANIŞMA, KIRILGANLIK VE DİRENİŞ


María Berríos, Renata Cervetto, Lisette Lagnado ve Agustín Pérez Rubio küratörlüğündeki sergi dayanışma, kırılganlık ve direnişin eklemlenme biçimlerini inceleyecek. Yaşadığımız çalkantılı dönemde yaşamın komplike güzelliğini sürdürmek için katkıda bulunmaya çalışacak.

 

Berlin Bienali Avrupa’nın bu yıl Covid-19’a rağmen gerçekleşecek tek büyük sanat etkinliği değil. Paris de ekimde FIAC için ev sahipliği yapacak. Ayrıca Manifesta da ağustos sonunda Marsilya, Fransa’da başlayacak.İlgili konular