Politika

Doğu ve Güneydoğu anketinde halktan AKP'ye: Artık yeter!

10 ay önce

akp

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi'nin son raporuna göre doğu ve güneydoğudaki yurttaşlara göre en büyük sorun yüzde 76,3'le ekonomik kriz ve işsizlik olurken, halkın yüzde 64,9'u erken seçim istiyor.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi'nin 4-8 Mart arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan 16 ilde gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları açıklandı.

 

1505 hanede yüz yüze yapılan araştırmada katılımcılara, "Türkiye'nin birinci öncelikli sorunu sizce nedir?" diye soruldu. Katılımcıların yüzde 76,3'ü buna "Ekonomik kriz/İşsizlik" cevabını verdi. Katılımcılar Türkiye'nin ikinci öncelikli sorununa yüzde 17,4'le "Kürt sorunu" derken, üçüncü öncelikli sorununa yüzde 17'yle "Eğitim sistemi" cevabını verdi.

 

Erken bir genel seçime gidilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 64,9 oldu. HDP'nin kapatılma davasıyla ilgili de katılımcılara soru yöneltildi. Araştırmaya katılanların yüzde 47,8'i partinin kapatılmayacağını düşünürken, yüzde 13,7'si kapatılacağını düşündüğünü ifade etti.

 

MİLLET İTTİFAKI ÖNDE

 

Bir önceki araştırmaya göre Cumhur İttifakı'na oy vereceğini söyleyenlerin oranında düşüş, Millet İttifakı'na oy vereceğini söyleyenlerin oranında ise artış görüldü.

 

Katılımcıların yüzde 15,1'i Cumhur İttifakı'na, yüzde 16,1'i Millet İttifakı'na oy vereceğini ifade etti.

 

İki ittifaka oy verme şartını, "Oy verdiğim parti ittifak içinde olursa ancak oy verebilirim" diyenlerin oranı ise yüzde 37,2 oldu.

 

CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Parti'den oluşan 6 muhalefet partisinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem programı için bir araya gelmesini olumlu bulanların oranı yüzde 42,7 oldu.

 

2018 seçimlerine göre AKP'nin bölgede yüzde 8,7’lik bir oy kaybı yaşadığı dikkat çekti.

 

HDP ve İYİ Parti yüzde 0,7’lik, CHP ise yüzde 2,1’lik bir oy artışı yaşadı.

 

"Bu pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna ise bölgedeki seçmenlerin yüzde 45,6'sı HDP, yüzde 17,5'i AKP, yüzde 9,6'sı CHP derken, yüzde 8,2'si kararsız olduğunu, yüzde 8'i ise oy kullanmayacağını belirtti.

 

Hane aylık geliri arttıkça AKP’ye, azaldıkça HDP’ye oy vereceğim diyenlerin oranında düzenli artış olduğu rapora yansıdı.

 

”Kararsızım” ve "Oy kullanmayacağım” diyenlerin daha çok düşük hane aylık gelirine sahip olduğu dikkat çekti.

 

ERDOĞAN GERİDE

 

Araştırmada HDP seçmenine, "HDP kapatılırsa hangi partiye oy vereceksiniz?" sorusu da yöneltildi.

 

Yüzde 78,2, "HDP'nin kuracağı veya adres göstereceği partiye oy veririm" dedi. "Bu pazar bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa, ikili adaylı bir cumhurbaşkanlığı seçiminde gangi adaya oy verirsiniz?" sorusuna verilen yanıtlarda AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tüm adaylar karşısında daha az oy alacağı ortaya çıktı.

 

Erdoğan karşısında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 27,9, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yüzde 43,4, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yüzde 31,2 oy alabileceği araştırmaya yansıdı.

 İlgili konular

seçim

Galatasaray'da seçim tarihi açıklandı

10 ay önce

Galatasaray, olağanüstü seçimli genel kurul toplantısının 23 Nisan'da, çoğunluk sağlanamadığı taktirde 30 Nisan'da yapılacağını duyurdu....Devamını oku
hdp

HDP'nin Erdemli İlçe binasına gece saatlerinde silahlı saldırı

10 ay önce

HDP Mersin Erdemli İlçe binasına gece saatlerinde “kimliği belirsiz” kişi veya kişilerce silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda isabet alan partinin tabelası zarar gördü....Devamını oku