İnsan Hakları

Doğuştan yüzde 96 engelli Fatma Cömert’e 6 yıl 3 ay hapis cezası

2 yıl önce

fatma

Doğuştan elleri ve ayakları tutmayan Fatma Cömert, örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. 28 yaşındaki genç kız, hiçbir işini tek başına göremiyor, hatta evden dışarı bile tek başına çıkamıyor.

Bold Medya'dan Sevinç Özarslan'ın haberine göre Yüzde 96 bedensel engelli olarak dünyaya gelen Fatma Cömert, Cemaat soruşturmaları kapsamında Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Ellerini ve ayaklarını kullanamayan, tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan Fatma Cömert, "Bana niye ceza verdiler” dedi.

 

Fatma Cömert hakkında örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 14 Mayıs 2019’da soruşturma başlatıldı. 24 Eylül 2019’da görülen ilk duruşmaya giden Cömert’e hakim, ‘bir daha duruşmaya gelmesine gerek olmadığını’ ifade etti. Bir buçuk yıldır devam eden davanın üçüncü duruşması 5 Kasım 2020 Perşembe günü Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya gelmesi istenmeyen Fatma Cömert’e Bylock kullandığı iddiasıyla 6 yıl 3 ay ceza kararı çıktı.

 

Karar, İstinaf Mahkemesi ve Yargıtay tarafından onaylanırsa genç kız cezaevine gidecek. Cömert’in durumunu Twitter’dan duyuran ve ailenin sesi olan HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu bu karara sert tepki gösterdi ve Adalet Bakanlığına “Bu hangi vicdana sığar” diye soru yöneltti.

 İlgili konular

Stoltenberg

Görev süresi 2023’e kadar uzatılan Stoltenberg: Karardan onur duydum

11 ay önce

NATO’dan yapılan açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in görev süresinin 30 Eylül 2023’e kadar uzatıldığı belirtildi. Stoltenberg ise, alınan karardan onur duyduğunu söyledi....Devamını oku
üçüncü doz aşı

Üçüncü doz aşıya onay

1 yıl önce

Koronavirüsün Delta varyantının etkili olduğu Avustralya’da Kovid-19 aşısının üçüncü dozunun yapılması onaylanırken, çift doz aşı olanların, 8 Kasım'dan itibaren üçüncü dozu da yaptırabilecekleri açıklandı....Devamını oku