Dünya

Dokunulmazlığı kaldırılan ırkçı Lagos Brüksel’de gözaltına alındı

1 hafta önce

yannis

Yunan aşırı sağcı Altın Şafak partisinin eski üyesi Yannis Lagos, Avrupa Parlamentosu’nda dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından Brüksel’de gözaltına alındı. Lagos, geçen yıl parlamento oturumunda Türk bayrağını yırtmıştı.

Avrupa Parlamentosu tarafından dokunulmazlığı kaldırılan Yunan aşırı sağcı siyasetçi Yannis Lagos, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gözaltına alındı.

 

Lagos, Yunanistan’da organize suç örgütü yönetmek suçundan geçen Ekim ayında 13 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından Brüksel’e yerleşmişti.

 

Lagos’un dokunulmazlığı, Pazartesi akşamı Avrupa Parlamentosu’nda 24’e karşı 658 oyla kaldırıldı. Böylece Lagos hakkındaki mahkeme kararının önündeki engel de kalkmış oldu.

 

Yunan polis sözcüsü Teodoros Kronopulos, yaptığı açıklamada, “Talebimiz üzerine Avrupa çapında tutuklama emri çıkarıldı ve bu karar Belçika makamlarınca uygulandı. Artık konu yargıda” dedi.

 

Yunan devlet televizyonu, Lagos’un gözaltına alınması işleminde Avrupa Polis Teşkilatı Europol’dan yetkililerin de hazır bulunduğunu bildirdi.

 

Brüksel savcılığı, öğle saatlerinde gözaltına alınan Lagos’un hâkim karşısına çıkarılacağını duyurdu. Mahkemenin, 48 yaşındaki Lagos’un Yunanistan’a iadesi yönünde karar vermesi bekleniyor.

 

Lagos, 2019 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçilmişti.

 

Yunan siyasetçi, gözaltına alınmasının ardından attığı tweet’te, “Belçika polisinin arabasındayım. Haydutlar, ateistler ve Yunan karşıtları benim hapse girmemi istiyor. İsa’ya ve Yunanistan’a inancım baki. Asla başımı öne eğmediğim için gururluyum. Çok yaşa Yunanistan. Çok yaşa Ortodoks Hristiyanlık” ifadesini kullandı.

 

ALTIN ŞAFAK SUÇ ÖRGÜTÜ İLAN EDİLDİ


Lagos’un Yunanistan’da yargılandığı davada, 17 eski Altın Şafak milletvekili daha hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Beş yıl süren dava, faşizm karşıtı rapçi Pavlos Fyssas’in Eylül 2013’te bir Altın Şafak destekçisi tarafından Atina’da sokak ortasında bıçaklanarak öldürülmesinin ardından açılmıştı. Lagos, 34 yaşındaki rapçinin öldürüldüğü bölgeden sorumlu Altın Şafak komutanı olarak biliniyordu.

 

Yunanistan’da modern siyaset tarihinin en önemli davalarından biri olarak görülen davada, 50’yi aşkın sanık organize suç örgütü yönetmek, cinayet, saldırı ve yasa dışı silah bulundurma dahil birçok suçtan mahkûm edildi. Altın Şafak Partisi ise suç örgütü ilan edildi.

 

Suçlu bulunarak hapse atılan isimler arasında Altın Şafak’ı kuran ve uzun yıllar liderlik eden Nikos Mihaloliyakos da bulunuyor. Kaçak durumdaki tek sanık ise Altın Şafak’ın iki numaralı ismi olarak görülen Hristos Pappas.

 

AP GENEL KURULUNDA TÜRK BAYRAĞINI YIRTMIŞTI


Irkçı Yunan Milletvekili Lagos, 30 Ocak 2020 tarihinde Brüksel’de düzenlenen AP Genel Kurulunun “Yunan Adalarında İnsani Durum” başlıklı oturumunda Türk bayrağını yırtmıştı.

 

Yunan halkının göçmenler tarafından saldırıya uğradığını öne süren Lagos, “Bir tarafta da Türkiye var, her istediğini yapabiliyor. Ülkemize akın akın göçmen geliyor. İşte bu Türk bayrağı, bununla ne yapılır, yırtıp atılır. Artık buna bir son vermeliyiz.” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

 

Avrupa Parlamentosu, Türk bayrağını yırtan ırkçı Yunan Milletvekili Yannis Lagos’a ödenek kesintisi ve 4 gün parlamento faaliyetlerine katılmama cezası vermiş, Yunan Dışişleri de eylemi kınamıştı.İlgili konular

uyuşturucu

Silivri’de uyuşturucu operasyonu: 4 gözaltı

19 saat önce

Silivri’de polis ekipleri tarafından yapılan uyuşturucu operasyonunda 4 kişi gözaltına alınırken, 2 adreste yapılan aramalarda bir miktar uyuşturucu madde ile çok sayıda silah ele geçirildi....Devamını oku
kelepçe

Alparslan Kuytul’un 14 yaşındaki oğluna ters kelepçe

5 gün önce

Gaziantep’te bir camide itikafa giren Furkan Vakfı gönüllülerinin biber gazı sıkılarak camiden çıkarılması ve gözaltına alınmasının ardından grubun Adana başta olmak üzere birçok ildeki gönüllülerine operasyon yapıldı....Devamını oku