Türkiye Haberleri

Dört partiden Fransa Senatosu'na kınama

1 ay önce

fransa

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin TBMM grupları ortak bildiri yayımlayarak, Fransa Senatosu’nun Yukarı Karabağ ihtilafına ilişkin aldığı kararı kınadıklarını belirttiler.

Fransa Senatosunun Yukarı Karabağ ihtilafı ile ilgili aldığı karara ilişkin AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti TBMM grup başkanvekillerinin imzasıyla ortak bildiri açıklandı.

 

Bildiride, “Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partiler olarak Fransa Senatosunun uluslararası hukuka, ahlaka ve hakkaniyete aykırı bir şekilde, Yukarı Karabağ ihtilafına ilişkin 25 Kasım 2020 tarihinde kabul ettiği kararı en güçlü şekilde kınıyoruz" şeklinde tepkiler ifade edildi.

 

Fransa Senatosu'nun görmezden gelmesine rağmen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1993 yılında aldığı 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararları uyarınca Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğu belirtilen bildiride, Fransa Senatosunun almış olduğu kararın uluslararası hukuk açısından yok hükmünde olduğu vurgulandı.İlgili konular

ertekin ekin

Öyle değil mi?

1 hafta önce

Milletlere acı çektiren ya da kan kusturan zulüm dönemleri vardır. Ve bu zulüm dönemlerinin mimarlarını yine o milletler kendi içlerinden iktidara taşımıştır....Devamını oku
chp

CHP'li isim koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

2 hafta önce

Bayraklı Belediye Meclis Üyesi CHP'li Hasan Karabağ (54), koronavirüs nedeniyle vefat etti....Devamını oku