Sağlık

Düğün sezonu öncesi 'SMA taraması' uyarısı

10 ay önce

SMA

Sağlık Bakanlığı'nın ücretsiz evlilik öncesi testleri arasına eklediği, yoğun ilgi gören SMA taramalarında 3 ay içerisinde İstanbul'daki başvuru sayıları 20 bine ulaştı.

Sağlık Bakanlığı'nın ücretsiz evlilik öncesi testleri arasına eklediği SMA taramalarına ilgi yoğun.

 

3 ay içinde sadece İstanbul'da, başvuru sayısı 20 binlere ulaştı. Düğün sezonunun yaklaştığı bugünlerde çiftlere önemli uyarılarda bulunan Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Gürsel Özer, "Sonuçların çıkması 1-1,5 ayı bulabiliyor.

 

Çiftlerin nikahtan birkaç ay önce başvuru yapmasında fayda var. 'İstemiyorum' diyene pek rastlamıyoruz. Şimdiye dek sadece İstanbul'dan 20 bine yakın kişi SMA taraması yaptırmış. Erkekten kan örneği alıyoruz, taşıyıcı çıkarsa kadına da bakılıyor. Çünkü SMA'da çiftlerden her ikisi de taşıyıcı olursa bebeğin hastalıkla doğma riski büyük" dedi.

 

Sağlık Bakanlığı, evlilik öncesi ücretsiz tarama testleri arasına Talasemi'den sonra SMA'yı da ekledi.

 

Aralık ayında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın duyurduğu yeni uygulama sayesinde artık isteyen çiftlere aile sağlığı merkezlerinde alınan kan örnekleri ile ücretsiz olarak SMA taraması da yapılıyor. Kalıtsal bir hastalık olan SMA (Spinal Muscular Atrophy) nedeniyle ilerleyici nörolojik kas hasarı ile doğan bebekler ve aileleri, milyonlarca doları bulan tedavi masrafları nedeniyle çok büyük mağduriyetler yaşıyor. Çoğu bebek tam olarak tedavisi bulunamayan bu hastalık yüzünden yıllarca yatağa ve solunum cihazına bağımlı bir hayat sürmek zorunda kalıyor. Ya da ailelerin başlattığı bağış kampanyaları ile milyonlarca doları bulan tedavi masrafları karşılanmaya çalışılıyor.

 

Tarama programı sayesinde SMA'lı bebek dramları son bulacak

 

Artık ücretsiz olarak yaptırılacak taramalar sayesinde, çiftlerin her ikisinde de taşıyıcılık belirlendiği taktirde, tüp bebek tedavilerine yönlendirilerek sağlıklı bebek sahibi olması sağlanabiliyor.

 

Bu uygulama ile SMA'lı bebek dramlarının da son bulması hedefleniyor. Çiftlerin, SMA taraması için de tıpkı diğer evlilik öncesi testlerde olduğu gibi Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) başvurması gerekiyor.

 

Diğer testler için alınan kan örnekleri dışında ayrı bir tüpe de SMA için numune alınıyor. Numuneler, Ankara'ya Halk Sağlığı Kurumu laboratuvarlarına gönderiliyor ve sonuçlar da yine aile sağlığı merkezinden öğrenilebiliyor.

 

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Gürsel Özer, tarama programına çiftlerin ilgisinin yoğun olduğunu söyleyerek, düğün sezonunun başladığı bu günlerde önemli uyarılarda bulundu.

 İlgili konular

ayçiçek yağı ve çay

Damada ayçiçek yağı ve çay!

10 ay önce

Siirt’te bir düğünde, katılımcılardan iki kişi, damada altın ya da para yerine 1 litre sıvı yağ ve çay taktı....Devamını oku
eliaçık

İlahiyatçı İhsan Eliaçık kimlerle evlenilemeyeceğini madde madde sıraladı

1 yıl önce

Sunni bir kadının Alevi erkekle evlenmemesi gerektiği yönünde fetva veren Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman'a İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık madde madde sıralı cevap verdi....Devamını oku