Politika

Dünden bugüne Erdoğan’ın tarihi gafları

1 hafta önce

erdoğan

Erdoğan, damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın başarılarını anlatırken tarihi bir gafa daha imza attı. Erdoğan, 18 yıl boyunca sık sık bu tür iletişim kazaları yaşarken Times yazarı Hannah Lucinda Smith makalesinde, Erol Olçok’tan sonra artan bu gafların Erdoğan açısından siyasi kayıplar doğurduğuna dikkat çekiyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, damadı Berat Albayrak’ın başarılı olduğu için hedef alındığını öne sürdü. Albayrak’ın neden istifa ettiği konusuna ise değinmedi. Erdoğan’ın damadını övmek isterken yaptığı gaf ise uzun süre konuşulacak: “Kendi içerisindeki taciz, tecavüz, hırsızlık, arsızlık dalgasıyla hesaplaşmayı reddeden zihniyettir bizim zihniyetimiz.”

 

TERÖRÜN DESTEKLEDİĞİ İTTİFAK CUMHUR İTTİFAKI


Bu Erdoğan’ın ilk gafı değil. Erdoğan, 18 yıl boyunca buna benzer bir çok iletişim kazası yaşadı. Son yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi için alanlara inen Erdoğan, Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’a oy isterken, Cumhur İttifakı’nı terör örgütlerinin destek verdiği ittifak olarak niteledi.

 


MİLLETE EFENDİ OLMAYA GELDİK


2019’un Mart ayındaki parti grup toplantısından konuşan Erdoğan’ın kullandığı ifade aynen şöyle: “Bu millete efendi olmaya geldik, hizmetkar olmaya değil!”

 

KÖPRÜLERİ KİM SATTIRMADI


2018 Genel Seçimleri öncesi Tarsus’ta konuşan Erdoğan, Muharrem İnce’yi eleştirirken 80’li yıllara atıfta bulunarak “‘Komünistler ‘köprüleri satacağız’ dedi. Özal sattırmadı” ifadelerini kullandı. Oysa köprüleri satmak isteyen Turgut Özal’dı. Özal’ın özelleştirme çabalarına karşı çıkan ise dönemin Halkçı Parti Lideri Necdet Calp idi. İkilinin TRT ekranlarına da yansıyan özelleştirme tartışması Erdoğan’ın sözleriyle yeniden gün yüzüne çıktı.

 

DEPREMLE MİTİNGLERİ KARIŞTIRDI


7 Haziran Yerel Seçimleri öncesi Samsun’da katıldığı toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan Düzce depremi yerine ‘Düzce mitingi’, Bingöl depremi yerine de Bingöl mitingi ifadelerini kullandı. Erdoğan konuşmasının devamında Simav depremini anlatırken şu gafa imza attı: ” Simav mitingini yaşadık. Anında yeni Simav inşa ettik.”

 

Aynı yıl Hatay mitinginde konuşan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi karıştırarak, “Ben, belediyecilikten geldim, sen nereden geldin Bahçeli? Bahçeli SSK’nın Genel Müdürlüğü’nü yaptı” dedi.

 


HELAL LOKMA GAFI


17/25 Aralık Yolsuzluk Operasyonlarının hemen ertesinde 31 Mart Yerel Seçimleri için Erdoğan yine miting meydanlarındaydı. Eskişehir mitinginde, yolsuzluk iddialarını gündemde tutan Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan Erdoğan, “Ben evlatlarıma helal lokma yedirmediğim halde” diye başlayan bir cümle ile tarihi gaflarından birine imza attı.

 

DOĞMAMIŞ KIZINDAN MEKTUP


Beyaz TV ekranlarında 2014 yılına ait bir konuşmasında 1980 öncesinde çok yoğun çalıştığını ve eve her gece geç gittiğini anlatan Erdoğan, büyük kızı Esma’nın bir gece kendisine not yazdığını belirterek: “Büyük kızım bir kez serzenişte bulundu. Niye geç geldin serzenişi değildi. O bize hasret biz de onlara hasrettik. O zaman mücadeleler bugünkü gibi değil. Bir gece yatak odasının kapısına büyük kızım not asmış babacığım bir geceni de bize ayır diye” ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan’ın büyük kızı Esma Albayrak’ın 1983 doğumlu olduğunu hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı yalanladı.

 

SİYASİ RAKİPLERİNİN GÖLGESİNDE KALIYOR


Erdoğan’ın son yıllarda artan gafları Times yazarı Hannah Lucinda Smith’in de dikkatini çekti. Smith konuyla ilgili bir makalesinde Erol Olçok’u kaybeden Erdoğan’ın medyayı kontrol etmesine rağmen gaflarıyla siyasi rakiplerinin gölgesinde kalmaya başladığını yazdı.İlgili konular

asiltürk

Erdoğan'la görüşen Asiltürk konuştukça Saadet Partisi karışıyor

2 saat önce

Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ün "Şu anda bize hiçbir parti kötü davranmıyor. O da benim çalışmalarımdan dolayı geliyor" sözleri Saadet Partisini karıştırdı....Devamını oku
ikili

Cumhurbaşkanı Erdoğan net konuştu: "Türkiye'nin geleceğinde CHP yok"

7 saat önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, “AK Parti’de kadim davamız dışında hiç kimse ve hiçbir şey vazgeçilmez değildir” dedi....Devamını oku