Yaşam

Dünyada 750 milyar dolar değerinde israf yapılıyor

2 yıl önce

Dünyada 750 milyar dolar değerinde israf yapılıyor


FAO Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık, "Dünyada üretilen gıdanın üçte biri israf oluyor, israf olan gıdanın dörtte biri ile 820 milyon aç insanı doyurabilirsiniz." dedi.
 
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık, dünya genelinde her yıl ortalama 750 milyar dolar değerindeki gıdanın israf olduğunu belirtti.
 
820 MİLYON İNSAN AÇ, AYNI SAYIDA OBEZİTE VAR
 
820 milyon kişinin açlıkla mücadele ederken, hemen hemen aynı sayıda insanın ise obeziteyle mücadele ettiğini aktaran Selışık, bunun endişe verici olduğunu kaydetti.
 
Gıda israfının tarladan başladığını vurgulayan Selışık, hasat yöntemleri, uygun olmayan saklama koşulları, aşırı tüketim ile tüketicinin gıdaya gereken değeri vermemesinin en büyük neden olduğunu dile getirdi.
 
Selışık, dünyada açlıkla mücadele eden 820 milyon kişinin büyük bölümünün Afrika ülkelerinde yaşadığına işaret ederek, şöyle konuştu:
 
"Orada su kaynaklarının yetersizliği ve iklim şartları gibi nedenlerden yeteri gıda üretimi yapılamıyor. Ama gelişmiş ülkelerde de aşırı bir gıda israfı var. Dünyada üretilen gıdanın üçte biri israf oluyor, yine israf olan gıdanın dörtte biri ile 820 milyon aç insanı doyurabilirsiniz.
 
Üretilen gıdanın yüzde 20'si tarlada, yüzde 40'ı da sofrada israf ediliyor. Bunda çelişki var. Bir taraftan insanlar açlıkla mücadele ediyor, diğer taraftan da bizler üretilen değerli gıdayı israf ediyoruz. Tüm ülkelerin birlikte mücadele etmesi gerekiyor."

 İlgili konular

ptt

PTT yöneticilerine yıllık 4 bin litre akaryakıt kullanım hakkı

4 ay önce

CHP'li Atilla Sertel, kontrolsöz akaryakıt harcandığını ve israfın önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti. ...Devamını oku
Obezite

Obezite hastaları aşı olmalı mı?

8 ay önce

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, kilolu bireylerin neredeyse 65 yaş üstü bireyler kadar riskli durumda odluklarını belirtti....Devamını oku