İnsan Hakları

Ege'de tekne faciasında 16 göçmen hayatını kaybetti

6 ay önce

göçmen

Yunanistan’ın Paros Adası açıklarında göçmenleri taşıyan botun batması sonucu 13 kişi hayatını kaybederken, çarşamba gününden bu yana toplam 16 kişi yaşamını yitirdi.

Başlatılan arama kurtarma çalışmaları, 5 sahil güvenlik devriye botu, 9 gemi, bir helikopter ve bir askeri nakliye uçağı ve sahil güvenlik dalgıçları ile devam ediyor.

 

Yunanistan’da 1 haftada üçüncü kez göçmen botu battı

 

Yunanistan Sahil Güvenliğine göre Paros Adası açıklarında yaşanan faciada 80 civarında göçmeni taşıyan botun batması sonucu 16 kişi hayatını kaybetti, 62 kişi ise kurtarıldı.

 

Başlatılan arama kurtarma çalışmaları, 5 sahil güvenlik devriye botu, 9 gemi, bir helikopter ve bir askeri nakliye uçağı ve sahil güvenlik dalgıçları ile devam ediyor.

 

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

 

Perşembe günü Girit Adası ile Mora Yarımadası arasında yer alan Antikythera Adası’nın kuzeyinde göçmenleri taşıyan botun batması sonucu yaşanan faciada da can kaybı arttı. Yunan makamları, hayatı kaybedenlerin sayısının 11’e yükseldiğini duyurdu. Ayrıca 52’si erkek, 11’i kadın ve 27’si çocuk toplam 90 kişi ise kurtarıldı.

 

Yunanistan’da Çarşamba günü ise Santorini ve Folegandros adaları yakınlarında çoğunluğu Iraklı göçmenlerin oluşturduğu botun batması sonucu bilanço yükseldi.

 

Arama kurtarma operasyonunun 3. gününde yaşamını yitirenlerin sayısı 3’e ulaşırken, toplam 13 kişi kurtarıldı. Hayatta kalanlar en az 17 kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

 

KAÇAKÇILIK ÇETELERİNE TEPKİ

 

Yunanistan Denizcilik Bakanı Giannis Plakiotakis, Ege Denizinde yaşanan facialardan kaçakçılık çetelerinin sorumlu olduğunu söyledi. Bakan Plakiotakis yazılı açıklamada bulundu.

 

Plakiotakis yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

"Çeteler insan hayatına kayıtsız. Onlarca insanı can yelekleri olmadan, en temel güvenlik standartlarına uymayan gemilere istifliyorlar."

 

Yunanistan, Afrika ve Orta Doğu’dan gelen göçmenler için Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geçiş konusunda ana rotalardan biri konumunda bulunuyor.İlgili konular

Pablo Picasso yapımı

O ilde Pablo Picasso yapımı tablo ele geçirildi

3 ay önce

Siirt Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Pablo Picasso yapımı olduğu değerlendirilen tablo ele geçirildi....Devamını oku
Akrep Nalan

5 Mart gün özeti

3 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku