Ekonomi

Ekonomiye güven son 7 ayın en düşük seviyesinde

10 ay önce

Ekonomiye güven

TÜİK verilerine göre, ekonomik güven endeksi aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 oranında gerileyerek 97,6'ya düşerken, böylece ekonomik güven endeksi, mayıs ayından bu yana en düşük değerini gördü.

Türkiye İstatistik Kurumu aralık ayı ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre, kasım ayında 99,3 olan ekonomik güven endeksi, aralık ayında yüzde 1,8 oranında azalarak 97,6 değerine düştü. Böylece ekonomik güven endeksi son 7 ayın en düşük seviyesine indi. Ekonomik güven endeksi mayıs ayında ise yüzde 92,6 değerini almıştı.

 

TÜİK, ekonomik güven endeksindeki düşüş için “Tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı” değerlendirmesini yaptı.

 

TÜM SEKTÖRLERDE GÜVEN GERİLEDİ

 

Öte yandan, TÜİK verilerine göre tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre aralık ayında yüzde 3,1 oranında azalarak 68,9 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 1,7 oranında azalarak 110,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,5 oranında azalarak 118,8 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,4 oranında azalarak 121,5 değerini ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,9 oranında azalarak 90,0 değerini aldı.İlgili konular

Ali Babacan

Babacan: İktidar, ağzıyla kuş tutsa ülkenin ekonomisini düzeltemez

9 ay önce

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Şile İlçe Başkanlığı binasının açılışına katıldı....Devamını oku