Dünya

El Sisi’den ifade özgürlüğü ve dini değerler dersi

2 yıl önce

sisi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'un davetlisi olarak 6-9 Aralık tarihleri arasında Fransa'ya ziyaret gerçekleştirdi. İkili görüşmelerin yanı sıra değişik mahfillerde konuşmalar yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi'nin, dini değerlere hakareti ifade özgürlüğü sayan Macron’a verdiği tarihi cevap Arap ve dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

 

el-Sisi’nin Makron’a verdiği cevabında şunları ifade etti:

 

"Bu konuda bir müdahalede bulunmak istiyorum. Bizim bu konudaki konumumuz açık ve net:


Nerede ve hangi amaçla olursa olsun, herhangi bir vatandaşa, kuruma veya ülkeye yapılan her türlü terör eylemini en şiddetli ifadelerle kınadık ve tavrımızı ortaya koyduk. Bunu, Mısır dışişleri ve İslam’ı bir denge ve itidal dini olarak sunan Ezher Kurumu aracılığıyla yaptık.

 

Şunu demek istiyorum:

 

Sadece Fransa’daki arkadaşların değil tüm dünyadaki, hatta bizim bölgemizdeki tüm insanların dikkatle dinlemesini rica ediyorum. Ben, bu konuyu insan hakları olarak değerlendiren arkadaşımın yaklaşımını desteklemiyorum.

 

Şöyle düşünüyorum:

 

Her insan, istediğine inanma veya inkâr etme hakkına sahiptir. Fakat burada durup düşünmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu mesajımın sadece Fransız halkına değil tüm dünyaya ve bizim bölgemize de ulaşmasını umut ediyorum.

 

Bence bu konuda düşüncemizi dile getirirken “İnsani değerler için dini değerler çiğnenebilir” dememeliyiz.
Dini değerler insani değerlerin çok üstündedir. Çünkü insani değerleri, insanlar olarak bizler üretiriz, dolayısıyla geliştirebilir ve kullanım çerçevesini belirleyebiliriz.

 

Dini değerler ise; eğer inanıyorsak, bütün dinler hepimizin yaratıcısı olan Rabbimiz Allah tarafından indirilmiştir.
Dolayısıyla dini değerler her türlü değer ve mukaddesatın üstündedir. Dini değerler ile insani değerleri- ki zaten biz onları kabul ediyor ve saygı duyuyoruz- aynı kefeye koyarak eşit tutmak, üzerinde tekrar düşünülmesi ve değerlendirilmesi gereken bir konudur.

 

Rica ederim, yüz milyonlarca insanın duygularını yaralamaya neden olan (sınırsız) ifade özgürlüğünün, üzerinde yeniden düşünmeye bile gerek olmadığını mı söylüyorsunuz? Biz bütün hak ve hürriyetlerin gözden geçirilmesinden bahsetmiyoruz. Biz sadece bu nokta üzerine vurgu yapıyoruz. İnanma! İnkâr et! Hiç problem değil. Bu senin hakkın.

 

Fakat başkalarının haklarına yeterince riayet edilen Fransa’da ve modern dünyada yüz milyonlarca insanın duygularının yaralanmasına ve dini duygularına hakaret edilmesine göz yumma konusunun sakince yeniden düşünülmesi gerektiğine inanıyorum.İlgili konular

macron

Macron-Erdoğan görüşmesinin ardından açıklama Fransa'dan geldi

10 ay önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında yapılan görüşmeye ilişkin Fransa'dan yapılan açıklamada, iki müttefik arasındaki yakın iş birliğinin sürdürülmesi konusunda mutabık kalındığı bildirildi....Devamını oku
Ben Efsaneyim

7 Mart gün özeti

10 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku