Politika

Elazığ Valiliği, depreme dair AFAD’la ilgili ifadeleri nedeniyle gazeteci Serdar Akinan hakkında suç duyurusunda bulundu

2 yıl önce

Elazığ Valiliği, depreme dair AFAD’la ilgili ifadeleri nedeniyle gazeteci Serdar Akinan hakkında suç duyurusunda bulundu


Elazığ Valiliği, kentte 6.8 büyüklüğünde yaşanan deprem hakkındaki ifadeleri nedeniyle gazeteci Serdar Akinan hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.
 
Açıklamada "Enkazda kalan insanları kurtarmak için canları pahasına çalışan kurtarma ekiplerinin morallerini bozmak için yaptığı insanlık dışı yalan haberi sebebiyle, Elazığ Valiliğimizce Serdar Akinan hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Kamuoyuna duyurulur."
 
NE OLMUŞTU?
 
Oda TV'de yazdığı yazıda AFAD'la ilgili deprem alanındaki gözlemlerini aktaran Serdar Akinan, "AFAD, diğer tüm iktidar yanlısı kurumlar gibi partizanca yapılandırılmış ve hazırlıkları çok düşük seviyede" demişti. AFAD'ın bölgeye gelen arama-kurtarma ekipleriyle uyumlu bir şekilde çalışmadığını söyleyen Akinan, AFAD'ın enkaz altındaki bir kadının kurtarılmasını Erdoğan'ın deprem bölgesine ziyareti sırasında engellediği iddiasında da bulunmuştu.
 
Akinan'ın gözlem yazısındaki ilgili kısım şöyleydi:
 
"Gölcük, Düzce ve Van depremini izleyen bir gazeteciyim. Arama kurtarma ekiplerini ve devletin ilgili kurumlarının nasıl çalıştığını bu anlamda çok iyi gözlemleyebildiğim inancındayım. 24 saatlik gözlemim şudur: Elazığ çok çok büyük faciayı ucuz atlattı. Kastım deprem değil aram kurtarma koordinasyonsuzluğundan yetersizliğinden kaynaklı kayıpların büyüklüğü olacaktı.
 
İnsan, Van depremi sonrası yaşanan onca can kaybından sonra en azından depreme hazırlık konusunda bir nebze profesyonel bir hazırlık olduğunu görmek istiyor.
 
Bunca yıl içinde bir arpa boyu yol alınmamış.
 
AFAD, diğer tüm iktidar yanlısı kurumlar gibi partizanca yapılandırılmış ve hazırlıkları çok düşük seviyede.
 
Bunca yıl sonrası arama kurtarma dışında “imaj” çalışması yapan bir AFAD fotoğrafı gördüm dün.
 
İşbirliği yerine, partizanlık yapan bir anlayış hakimdi sahada. AFAD adlı kuruluşun yetkilileri Elazığ başta diğer illerden gelen arama kurtarma ekipleri ile uyum içinde çalıştığını söylemek mümkün değil. İstanbul ve Ankara itfaiyesinden gelen itfaiyeciler yer yer enkazlara sokulmadı.
 
Ankara, Adana ve Mersin Belediyelerini aradım ve onlardan bilgi aldım. Utana sıkına doğruladılar. “Türkiye’de büyük hassasiyet varken bunları dillendirmek doğru değil ama ekiplerimiz maalesef bu muameleyi gördü” dediler.
 
Sadece bu da değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir enkazın başında beklerken AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan’ın işareti gözlerden kaçtı. Tezcan enkaz başındaki ekiplere eliyle “Gönderin” işareti verdi ve bir yaralı vatandaş enkazdan çıkarılarak Erdoğan’ın yanına getirildi.  Fotoğraflar çekildikten sonra yaralı ambulansla hastaneye götürüldü.
 
Yani anlayacağınız AFAD yetkilisi enkaz altındaki kadını 1 saat bekletiyor. Erdoğan oraya vardığında çıkartın talimatı veriyor ve kadın Erdoğan'ın yanına getiriliyor.”


İlgili konular

konya

Konya’da 10-15 kişilik ülkücü grup gazetecilere saldırdı

2 ay önce

Konya’da Gazeteci Umut Yaygır ve Özcan Saraç, bir lokantada yemek yedikleri sırada 10-15 kişilik ülkücü oldukları iddia edilen bir grubun saldırısına maruz kaldı. Saldırı talimatının MHP’li Ereğli Belediye Başkanı Oprukçu’nun verdiği öğrenildi....Devamını oku
deprem

Gürcistan’ın Türkiye sınırına yakın şehri Ninotsminda’da deprem

3 ay önce

Gürcistan’ın Türkiye sınırına yakın şehri Ninotsminda’da 3.8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı....Devamını oku